444 91 08

Alerjik ve Koah Hastaları İçin Anti Bakteriyel Halı Yıkama

10 Ocak 2016

Alerji ve Koah Hastaları İçin Temiz Ortamın Önemi

Alerji sorunu yaşayanların şikâyetlerini daha da artıran bazı etkenler vardır. Bu etkenlerden korunmak hastalığın tedavisinde çok önemli bir yer tutmaktadır. Ev dışındaki alerjenlerden etkin şekilde korunmak mümkün değildir. Yalnız ev içinde oluşan alerji yapıcı maddeleri ortadan kaldırmak veya en aza indirmek mümkündür. Akarlar, küf, kedi, köpek gibi evcil hayvanların tüyleri, hamamböcekleri ev içinde oluşan alerjik yakınmaların nedenleridir.


Akarlardan Korunmak İçin Ne Yapılır?

Akarlar, ev içinde oluşan en önemli alerjendir. Bunlar, sıcak ve nemli ortamlarda kolaylıkla çoğalabilen, gözle görülemeyen canlılardır. Bu organizmalar alerjik açıdan zararlıdır. Özellikle halılarda, yastık, gibi üzerinde toz bulunduran ev eşyalarında yüksek oranda bulunmaktadır. Bu nedenle bu gibi eşyaların temizliği ayrı bir öneme sahiptir. Bu canlılar normal koşullarda zararı dokunmayan canlılardır, ancak alerjik sorunu olanlar için sorun teşkil ederler. Bu nedenle anti bakteriyel temizlik yapılması gereklidir.

Akardan korunmak için bazı noktalara dikkate dilmesi gerekir:

Akarların sebep olduğu alerjik durumları gidermenin en etkili yolu akar olan bölgelere temas edilmemelidir. Akarlar evden tamamen zor temizlenir. Yalnız alınacak önlemlerle akarlara önemli düzeyde azaltılabilir.

  1. Yatak odaları: Yatak odası oldukça fazla akar barındırdığından akarlarla mücadele özellikle yatak odalarında yoğunlaştırılmalıdır. Akar alerjisi olan bir kişi, hayatının büyük bölümünü yatakta uyuyarak geçireceğinden yatakların sık yıkanması önemlidir. Akar alerjisi olanların antialerjik yatak takımları kullanması tavsiye edilir. Alternatif olarak, yastık ve yataklara naylon kılıflar takıldıktan sonra örtülenmesi tavsiye edilir.
  2. Çarşaf ve nevresimler düzeli olarak her hafta 55 derece üzerindeki ısıda yıkanmalıdır.
  3. Giysiler içi temiz bir elbise dolabında saklanmalı, dolabın kapakları her zaman kapalı tutulmalıdır.
  4. Evde çocuklarınız varsa, oyuncaklara dikkat etmekte fayda var. İçi doldurulmuş oyuncaklar önemli akar barınağıdır. Olası bir solunum rahatsızlığını önlemek için oyuncak seçimine dikkat etmekte fayda var.

Alerji Ve Koah Hastaları İçin Halılar Nasıl Temizlenmeli?

Halılarda alerji ve solunum yolu rahatsızlıklarının tetiklenmesi için ideal bir ortam vardır. Bu nedenle temizliğine normale göre daha fazla dikkat edilmelidir. Halılar yeterince tozdan arındırılmış olmadığında rahatsızlık yaşanma olasılığı artacaktır. Akarların üremelerini engellemek için yatak odasında olabildiğince az halı bulundurmalı, mevcut halıların da daha iyi dezenfekte edilmesi sağlanmalıdır. Bu konuda alanında uzman bir firmadan yardım alabilirsiniz.

Alternatif olarak diğerlerine göre daha az toz tutan ve daha kolay temizlenebilen kilim türü hafif yer örtüleri kullanabilirsiniz. Bu anlamda üzerinde toz barındırmayan her türlü örtü kullanımı idealdir.

Anti Bakteriyel Halı Yıkama

Halı temizliği için sık başvurulan yöntemlerden biri halı yıkamadır. Halıların makine aracılığıyla yıkanması her zaman daha avantajlıdır. Çünkü elle yıkamaya göre daha az emek harcanır ve zamandan da tasarruf edilir. Belirli dönemlerde yapılan halı temizliği, özellikle astım ya da koah gibi solunum yolu hastalıkları olanlar için son derece önemlidir. Bu hastaların halı yıkama ve temiz ortam konusunda bir tık daha fazla dikkatli olmaları gereklidir. Çünkü ihmale gelen bir temizlik, alerjik durumları tetikleyebilir, sizi sağlık bakımından ciddi sıkıntılara sokabilir. Bu nedene halı temizliklerinde anti bakteriyel temizlik yapan, detaya inen halı yıkama firmalarından yardım alabilirsiniz.

Antibakteriyel halı yıkama firmaları, halı temizliğinde standart temizleme koşullarına göre ilaç ve detay konusunda daha özenlidir. Halılar temizlenirken özel anti bakteriyel halı şampuanları kullanılır ve halıların en derinine kadar temizlik yapılır.