444 91 08

Çocuk Sağlığına Uygun Halı Yıkama

10 Ocak 2016

Çocuklar İçin Temizliğin Önemi

Çocuklar bebeklikten ergenliğe kadar gelişim dönemlerini daha yoğun şekilde sürdürürler. Özellikle 10 yaşına kadar olan çocuklar hastalık kapmaya daha müsaittir. Yaşadıkları alanların temizliği, mikroplardan uzak olması bu açıdan önemlidir. Temiz bir ortamda büyüyen çocuk her açıdan daha avantajıdır. Hem sağlığını kötü etkileyen koşullardan uzak kalmış olur hem de sosyal açıdan daha rahat bir ortama sahip olur. Çocukların okulda sosyal alanda rahat iletişim kurabilmeleri için hem yaşadıkları alanın temizliği hem de vücut temizliği oldukça önemlidir. Ailelerin bu konuda ayrıca dikkatli olması gerekir.


Çocuklar, özellikle bebeklik ve oyun dönemlerinde durdurulamazlar. Bu da her yerin leke içinde kalması demektir. Halılar da dâhil olmak üzere evin her tarafının kısa bir sürede kirlenmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle devamlı temiz halılar ve duvarlar da pek mümkün olmamaktadır.

Evde Halı Temizliğinin Önemi

Evdeki halılarınız eğer farklı nedenlerden dolayı kirlendiyse yapabileceğiniz işlemler şöyledir:

 1. Bir halı yıkmama firmasından yardım alıyorsanız, halıların hijyen koşullarına uygun şekilde sevki yapılmalıdır.
 2. Eğer basit lekeler için kendiniz temizlemek istiyorsanız asla halı üzerinde çamaşır suyu kullanmayın.
 3. Evde kendi makinenizle halı yıkıyorsanız halı yıkama makinelerinin fırçalarını düzenli temizleyin.
 4. Gerekli olan bölgeler için halı makinesini tekrar geçirin. Bazı lekeler inatçıdır, defalarca temizlemeden sonra geçer.
 5. Kullanılan halı şampuanları kaliteli olması önemlidir. Aksi halde halının içindeki lifler zarar görebilir.
 6. Halıların kurutulması en önemli bölümdür. Nemli kalan halı koku yapar ve bakteri üretimine neden olur. Tam olarak kurumadan halıları sermeyin.
 7. Halının daha uzun süre lekesiz kalması için, eğer evde çocuğunuz varsa önlem olarak bir kat kilimle halıyı kapatabilirsiniz.

Halıların Çocuklar İçin Önemi

Evlerdeki halılar 0 - 6 yaş aralığında olan çocukların üzerinde çokça vakit geçirdiği bir alandır. Önce çocuklarınız ve sonra da sizin için seçilen halıların özelliği ve temizliği oldukça önemlidir.

Tüm alanı kaplayan halı modellerinde tozların, kirlerin ve küflerin yerleşmesi çok kolaydır. Kolay halı temizliği için hemen yıkamak adına küçük ebatlarda halı alabilirsiniz.

Manüel yapılan temizlik çoğu zaman yeterli olmayabilir. Bazen kullanılan kimyasalların kokusu nemle birleşerek çocuklar için tehlikeli bir durum yaratabilir. Çocuklar devamlı halı üzerinde dolaştığından bu kimyasallara doğrudan maruz kalabilirler.

Çocuk Sağlığına Uygun Halı Nasıl Temizlenir?

Halıları çocuklar için tehlikeli hale getirmeden temizlik yapmak için doğal yöntemler kullanmak en ideal çözümdür:

 • Karbonat halıdaki kokuları almak için kullanılabilir.
 • Mısır nişastası halının nemini ve oluşan yağları alır. Yağlı bir leke oluştuğunda şu karışımı yapabilirsiniz: Karbonat ve mısır nişastasını iyice karıştırın. Karışımı halının her yerine serpin ve yaklaşık 20 dakika kadar bekleyin. Elektrikli süpürge ile süpürün. Doğal yoldan halınız tertemiz olacaktır.
 • Halınızı arapsabunlu su ile iyice silin. Halının rengini koruması ve sağlığınız için doğal bir yöntemdir.
 • Eğer halıda oluşan leke büyükse hemen maden suyu dökün. Böylece derine işlemeden leke yüzeye çıkar. Yüzeydeki lekeyi hemen temizlemeyi unutmayın. Eğer bunu yaptığınız halde leke yine de çıkmazsa, leke kuruduktan sonra bir miktar mısır nişastasını lekeli bölgeye dökün ve 1 gece bekletin. En son elektrikli süpürge ile iyice temizleyin.
 • Elma sirkesi ile halıdaki lekeleri çıkarabilirsiniz: Bulaşık deterjanı ve içinde çok az sirke olan suyu karıştırıp bir bezle leke olan yere hafifçe sürün. Bir süre bu şekilde bekletin ve en son suyla durulayın.

Halı lekeleri için doğal yöntemler çocukların en az zarara uğraması içindir. Bu uygulamalar kolay çıkabilen lekeler için geçerlidir. İnatçı lekeler için uzmana danışmanız yerinde olacaktır.