444 91 08

Çocuklar için Halı Yıkama ve Kurutmanın Önemi

13 Ocak 2016

Çocuklar için Halı Yıkama ve Kurutmanın Önemi

Çocuklar İçin Temizlik

Bebeklikten ergenlik dönemine kadar çocuklar, gelişim dönemlerini daha yoğun şekilde yaşarlar. Özellikle 9-10 yaş grubu çocuklar hastalık kapmaya daha fazla müsaittir. Bu nedenle, yaşadıkları alanların temizliği önemlidir. Temiz ortamda büyüyen bir çocuk sosyal ve sağlık açısından avantajıdır. Temizlikle birlikte sağlığını kötü etkileyen koşullardan uzak kalmış olur ve sosyal açıdan rahat bir ortama sahip olur. Gelişme döneminde çocukların okulda sosyal alanda rahat iletişim kurabilmeleri için yaşadıkları alanın temizliği ve beden temizliği oldukça önemlidir. Ailelerin çocukların yaşam alanları temizliği konusunda dikkatli olması gerekir. Halılar bu anlamda kilit noktasıdır. Özellikle bebeklik ve oyun dönemlerindeki çocuklar durdurulamazlar. Halılar başta olmak üzere her yer leke içinde kalabilir. Devamlı temiz halılar ve duvarlar, bebekli evde pek de pek mümkün olmamaktadır.


Evde Halı Temizliği

Halılarınız eğer farklı nedenlerden dolayı kirlendiyse yapabileceğiniz işlemler şu şekildedir:

  1. Eğer halı yıkmama firmasından yardım alıyorsanız, bunların sağlık koşullarına uygun şekilde evinizden sevki yapılmalıdır.
  2. Eğer halı üstündeki lekeleri kendiniz temizlemek istiyorsanız halı üzerinde çamaşır suyu veya benzeri bir kimyasal kullanmayın. Bebekli evler için büyük tehlike olabilir. Bebeklerin apalama dönemleri halı üzerinde geçer.
  3. Kendi makinenizden yardım alıyorsanız, halı yıkama makinelerinin fırçalarını düzenli şekilde temizleyin.
  4. Halı üstünde gerekli bölgeler için halı makinesini tekrar geçirin.
  5. Halı şampuanlarının kaliteli olması önemlidir. Çünkü kötü bir deterjan halının içindeki liflere zarar verebilir.
  6. Halıların kurutulmasına ayrıca dikkat edin. Koku ve bakteri oluşmaması için halıların tam kurutulmasına özen gösterin.
  7. Bebekli bir evdeyseniz ve halılarınızın lekelenmesini istemiyorsanız üzerini hor kullanılabilen bir kilimle örtmek fayda sağlar. En azından lekelerin önünü keser.

Bebek ve Çocuklar İçin Halıların Önemi

Halılar, 0 - 6 yaş aralığında olan bebek ve çocukların üzerinde çok vakit geçirdiği bir alandır. Çocuklarınız ve kendiniz için seçilen halıların temizliği epeyce önemlidir.

Evin içini komple kaplayan halı modellerinde, tozların, kirlerin yerleşmesi çok kolaydır. Çocuklarınız için daha kolay kullanımı olan hafif halıları tercih edebilirsiniz.

Çocukların hijyen koşulları için manüel yapılan temizlik bazen yeterli olmayabilir. Kullanılan kimyasalların kokusu ve arda kalan taneleri nemle birleşerek çocuklar için tehlikeli bir durum oluşturabilir. Devamlı halı üzerinde dolaşan çocuklar için bu durum pek de sağlıklı değildir.

Çocuk Sağlığına Uyan Halı Yıkama Ve Kurutma İşlemleri

Evlerdeki halıların çocuklar için kimyasal yönden zararlı olmaması adına, halı temizliğini doğal yöntemlerle yapmak her zaman daha sağlıklıdır. Elbette bu yöntemler ağırlıklı hafif lekeler için uygulanabilir. Ağır ve derine işleyen lekeler için daha profesyonel hizmet alabilirsiniz. Çocuklar için halı temizliği yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

  • 1- Halıda oluşan leke eğer çok büyükse ilerlememesi için hemen maden suyu dökün. Bu sayede çok derine işlemeden leke hemen yüzeye çıkar. Bu çıkan lekeyi hemen temizleyin. Eğer bunu yaptığınız halde leke çıkmazsa, leke kuruduktan sonra mısır nişastasını o bölgeye dökün ve tüm gece bekletin. Sonra yüzeyi süpürün.
  • 2- Mısır nişastası halıda oluşan yağları alır. Yüzeyde yağlı leke oluştuğunda: Biraz karbonat ve mısır nişastasını karıştırın. Bu karışımı halının her yerine serpin. 20 dakika bekleyin. En son elektrikli süpürge ile süpürün.

Bu yöntemler bebekli ailelerdeki halılar için ideal doğal temizlik yöntemleridir. Leke oluştuktan hemen sonra uygulandığında daha fazla etki sağlar. Bunun dışında uzun süre bekleyen kan ve mürekkep gibi lekeler için uzmana başvurabilirsiniz.