444 91 08

Değerli Halılarınıza Bulaşan Lekelerden Korkmayın

3 Ocak 2016

Değerli Halılarınıza Bulaşan Lekelerden Korkmayın

Halınızda oluşan yağ, yemek, alkollü ve diğer içeceklerinize yeni çözümler. Çay, kahve, kola, meyve suyu, şarap, rakı, viski benzeri lekelere yeni çözümler.

Leke Çıkarma İşlemleri

Leke çıkarma işlemleri, farklı koşullara göre gerçekleşir. Lekenin yapısı, lekeye zamanında müdahale kumaşın cinsi, boyanın dayanıklılığı lekenin çabuk ve etkili geçmesinde belirleyicidir.


Zamanında çıkarılmayan ve yağlı gıdalardan kaynaklanan lekeler sıcağa maruz kaldıkları zaman oksitlenmeye başlar ve kararırlar. Bu lekelerin çıkarılması oldukça zordur.

Leke Çıkarırken Yapılan Hatalar

Lekelerin çıkarılmasındaki başarı, lekelere doğru müdahale ile gerçekleşir. Bu nedenle yeni oluşan bir lekeye müdahalenin doğru yapılması gerekir. Gelişigüzel bilgilerden uzak durmak ve doğru kaynaktan bilgi alarak lekelere müdahale etmek önemlidir. Başarısız olan uygulamalar lekeleri daha da zorlaştıracaktır.

Leke Çıkarma Önerileri

İşlemlerden önce bilmeniz gereken lekelerin çıkma garantilerinin olmadığıdır. Ancak doğu zamanda ve doğru ürünlerle müdahale yapılan lekelerin çıkma olasılığı çok yüksektir. Bu nedenle bir lekeye müdahale etmeden önce o lekeyi tanımak önem taşır.

Çay Lekesi Çıkarma

Çay, oldukça sık tüketilen bir içecektir. Durum böyle olunca, kıyafetlerin üzerine dökülme olasılığı da artmaktadır. Ufak bir darbede bile dökülen çay damlaları halıya defalarca temas eder ve bazen çok küçük damlalar gözden kaçırılır. Hâlbuki çay, halıya ya da benzeri yüzeye temas ettiğinde hemen çıkarılmalıdır.

Çay lekesi çıkarmak için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  1. Mümkün olduğunca en kısa zamanda lekeye müdahale edin. Eğer giysi ya da halı üzerinde kurumaya bırakılırsa, leke yerleşir ve çıkarması çok daha güç olur.
  2. Temizlerken daima beyaz havlu veya bez kullanın. Aksi halde malzemelerin üzerlerindeki renkler kumaşın üzerine akabilir ve durumu daha da kötüleştirebilir.
  3. Çay lekesini temizlerken lekenin az bulunduğu kenardan başlayıp fazla bulunduğu merkeze doğru müdahale edin. Aksi halde çay lekesi daha büyük alanlara yayılabilir.
  4. Yalnızca emin olduğunuz işlemleri yapın. Leke olan bir halıysa, halının temizleme talimatını göz ardı etmeyin. Yün, ipek, süet gibi kumaşlar, astarlı giysiler lekelendiyse, temizleme işlemi hüsranla sonuçlanabilir. Bu yüzden dikkat etmekte fayda var.

Kan Lekesi Çıkarma

Kan lekesini çıkarmak oldukça zordur. Bunun sebebi kanın içinde bulunan demirdir. Uzun süre bekleyen kan lekesini çıkarmak bazen imkânsız hale gelebilir. Ancak doğru müdahaleyle kan lekesi büyük oranda yok edilebilir. Çıkmayan lekeler için bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Kan lekesi çıkarmak için yapılacaklar:

Halınıza, giysilerinize kan damladığında, kan lekesi hemen yerleşmeye başlar. Bu yüzden kanın kurumasına izin vermeden önce sıvı olan kısmı bir havluyla alın. Leke yeni oluşmuşsa, güvenilir bir deterjan yardımıyla hafifçe yüzeye uygulayın. Leke inatçı görünüyorsa, yıkama merkezine başvurabilirsiniz.

Kahve Lekesi Çıkarma

Günlük hayatta çay gibi sık tüketilen bir içecek olan kahve daha çok tüketilmesiyle, lekeleri de beraberinde getirmiştir. Her leke gibi acil müdahaleyle hemen temizlenmesi önerilir. Ancak uzun süre yerleşen lekeler sarı iz bırakacağından daha detaylı işlem gerekebilir.

Kahve lekesini çıkarmak için yapılması gerekenler:

  1. Leke oluşur oluşmaz üzerine ılık su ile müdahale edin. Önce kahvenin döküldüğü yeri temiz havluyla hafifletin. Daha sonra suyla lekeli bölgeyi bir deterjan yardımıyla temizleyin. Eğer uzun süre leke halıda kalmışsa, bir halı yıkama firmasına başvurabilirsiniz.
  2. Kahve lekesini temizlerken asla ovmayın, lekeyi havlu benzeri bir beze emdirin. Hafifçe bastırıp ilk lekeyi aldıktan sonra deterjanlı temizliğe geçebilirsiniz.
  3. Kahve lekesini çıkarırken güvendiğiniz bir markadan yardı alın.

Kahve lekesi halıda çok önceden oluştuysa, bunun için en iyi çözüm yöntemi önce görünen bölgeyi suyla yaymadan temizlemektir. Büyük bir lekeyse, yıkama firmalarına başvurun.