444 91 08

Halı Yıkama Nasıl Yapılır

2 Aralk 2015

Halı Yıkama Nasıl Yapılır?

Evimizde en çok kullandığımız ev eşyası olarak halı, kullanımına bağlı olarak çok çabuk kirlenmektedir. Daha önceki dönemlere göre halı temizliğine çok önem verilmekte ve en hijyenik şekilde temizlenmesi istenmektedir. Halı yıkamanın iki farklı seçeneği vardır. Halı yıkama nasıl yapılır merak ediyorsanız kalitemizi mutlaka görün.


Halı Yıkama Türleri

Halı yıkama nasıl yapılır ? Halı temizliği; evde halı yıkama ve özelhalı yıkama şirketlerine verilerek halı yıkama temizliği olarak ikiye ayrılmaktadır. Evde halı yıkama ovularak yapılmaktadır. Evde halı yıkama yapılırken yanlış yöntem uygulanması halınıza zararlı ve kullandığımız temizlik malzemeleri ile cildimize zararlı, hem zahmetli hem de faydasız bir sonuç vermektedir. Evde yapılan halı yıkama işlemlerinde halının üzerindeki kir tabakası halının alt tabakasına itilerek geçici bir parlaklık kazandırmakta ve halı kullanıldıkça yüzeye tekrar çıkmaktadır. Evde halı yıkama nasıl yapılır ? Evde halı yıkama işleminde hijyen kuralları yok sayılmakta bu da sağlığımızı olumsuz etkilemektedir. Diğer bir yöntem olarak halıların özel halı yıkama şirketlerine verilmesi tavsiye edilmektedir. Günümüzde kadınların iş hayatına girmesi ve kentleşmenin yaygınlaşması şirketlere bağlı olarakhalı yıkamayı zorunlu bir hale getirmektedir. Bu yıkama yöntemi hijyen, maliyet, sağlık ve zaman açısından daha avantajlıdır.


Özel Şirketlerle Halı Yıkama Nasıl Yapılır?

Halı yıkama nasıl yapılır diye merak eden çoktur. Günümüzde çoğu insan halı yıkamada birçok yönteme başvurmaktadır. Halı yıkamanın yaygınlaşması halı yıkama şirketlerinin de sayısının artmasına neden olmuştur. Profesyonel olmayan şirketler maliyetinin az olması ve kısa sürede bitmesi için halı yıkama işlemini önemsiz yapmaktadır. Kalitesiz temizlik malzemeleri kullanmakta, kısıtlı miktarda su kullanarak yıkama ve durulama işlemini özensiz yapmaktadır. Kurulama işleminin de özensiz yapılacağından nemli kalacaktır ve sıcaklığın etkisiyle mikroplar daha hızlı çoğalacaktır. Hijyen kurallarını yok sayan bu firmalara verdiğimiz halılar daha az kullanışlı olacak ve halıda kalan deterjan kırıntıları halıya temas ettiğimizde cildimiz zarar verecektir. Bu olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak için halılarımızı güvenilir ve profesyonel halı yıkama şirketlerine emanet etmemiz gerekmektedir.


Şirketimizde Halı Yıkama Aşamaları

Gerçek bir halı yıkama nasıl yapılır ? Halı yıkama işlemine sipariş alarak başlıyoruz. Bize telefon etmenizle veya internet üzerinden başvurarak kaydınızı yapmanız gerekmektedir ve halınızı belirttiğiniz adresten rulo şekilde teslim alarak, halının alındığına dair belge vermekteyiz. Şirketimiz çok sayıda insana hizmet verdiğinden dolayı halıların karışmaması için kişiye özel abone numarasını veya barkodu halıya zımbalamaktayız. Halılarınızı temizleme işlemine geçmeden önce türlerine göre ayırmaktayız. Çünkü halı türlerine göre temizleme işlemi farklılık göstermektedir. Genelde makine, el dokuma ve yün olarak ayırmaktayız. Ayırma işleminin yapılmasının ardından halıları tek tek kontrol ederek ve yırtık, kalıcı leke vb. durumları halı sahiplerine bu bilgileri iletmekteyiz. Ardından halıların metrekareye göre yıkama ücretlerini hesaplamaktayız. Temizleme aşamasına geçtiğimizde halılar birkaç işlemden geçmektedir. Toz alma aşaması toz alma makinesi ile gerçekleştirilmektedir. Hassas halılara zarar vereceğinden hassas halılar bu aşamadan geçmemektedir. Havuzlama aşamamızda halılar içi su ile dolu bir havuza konularak bekletilir. Bu aşamada halının kirlerinin yumuşaması, kullanılan kimyasal maddelerin halılara iyice işlemesi dolayısıyla temizle işleminin kolaylaşmasını ve tasarrufu amaçlamaktayız. Asıl yıkama işlemine geçtiğimizde tam otomatik ve yarı otomatik makineler kullanmaktayız. Halılar düz bir zemin üzerine serilerek ıslatılır, şampuanlanır ve yarı otomatik makine ile bir kişi tarafından fırçalanır. Ardından kirli su tamamen sıyrılır ve durulanır. Sıkma işleminde santrifüj adı verilen makineleri kullanarakyapmaktayız. Kurutma aşamasında halıları paralel olarak sererek doğal ve sağlıklı bir şekilde kurumalarına olanak sağlamaktayız. Kuruyan halılar da son kontrolü yaparak (halı da hasar olup olmaması, kirin kalıp kalmaması…) gerekli işlemleri yapmaktayız. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra özel araçlarla sahiplerine teslim etmekte ve teslimatta ücretimizi almaktayız. Siz de Step ismi ile halı yıkama nasıl yapılır görmek için, 444 91 08 numaramızı aramanız yeterli olacaktır.