444 91 08

Halı Yıkamanın Püf Noktası

7 Aralk 2015

Halı Yıkamanın Püf Noktası

Halıların estetik görüntüsünün altında temizliği de oldukça zahmetli ve zordur. Günümüzde kadınların iş hayatına girmesiyle beraber halı temizliği bir kabus haline gelmiştir. Halı sık kullandığımız bir eşya olmasından kaynaklı çok çabuk kirlenebilmektedir. Halıların günlük temizliği elektrikli süpürge ile kolaylıkla yapılmakta olup bu temizlik geçici ve sadece yüzeydeki tozları almak için kullanılmaktadır. Diğer bir yöntem olarak silme işlemi halıyı ovalarken halının dibine kirlerin itilmesine ve gizlenmesine neden olmaktadır. Halıyı bu yöntemlerle temizlemeye çalışmak hem hijyenik olmayacak hem de kısa süreli bir parlak görüntü kazandıracaktır halıya. Peki ya halı içine gizlenen kirler ve tozlar nasıl temizlenebilir? Bunun için iki seçeneğimiz vardır. Bunlar evde halı yıkama ve şirket tarafından halı yıkamadır. Her temizlikte olduğu gibi halı yıkamanın püf noktası bulunmaktadır.


Evde Halı Yıkamanın Püf Noktası

Halı yıkama işlemine halıyı tozlardan arındırarak başlayabilirsiniz.

Halı bir mukavvanın üzerine sererek zeminden zarar görmemesini sağlayabilirsiniz.

Halının üzeri bol miktarda su ile ıslatılarak kirlerin yumuşaması sağlayabilirsiniz.

Halı yıkama esnasında karbonat kullanabilirsiniz. Karbonat kötü kokuyu yok eder, mit ve bakteri yok edicidir. Mısır nişastası nemi ve yağı çeker, kirin yerleşmesine engel olur. Bu iki karışımla halınızı daha sağlıklı bir şekilde yıkayabilirsiniz.

Arap sabunu su ile yıkamak hem geleneksel bir yöntem olup hem de sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır. Halılarınızın rengini kaybetmemesine daha çok parlamasına olanak sağlayacaktır.

Kalıcı lekelerin daha kolay temizlenmesi için kalıcı lekelerin üzerine maden suyu dökebilirsiniz. Lekelerin yüzeye çıkarak daha kolay temizlenmesini sağlayacaktır.

Halı yıkmanın püf noktasından olarak çeyrek bardak elma sirkesi, bir çay kaşığı bulaşık deterjanı ve iki bardak ılık suyu karıştırarak lekeli bölgeye uygulamanız işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Şirket Tarafından Yapılan Halı Yıkamanın Püf Noktası

Halının yapısına dikkat edilmeli ve yapısına göre halı yıkama seçeneği kullanılmaktadır.

Halı yıkama genellikle dört farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar: şampuanlama, köpükle yıkama, kuru temizleme, buharla yıkama.

Şampuanla halı yıkamanın püf noktası; halı yıkama şampuanı halıya sürülür ve köpüğün bileşenleri halıda ki kir taneciklerini çeker. Halı böyle kuruduğunda köpük tabakası katılaşır ve halı liflerinden ayrılır. Bu kalıntılar şirket tarafından halı süpürme makineleri tarafından süpürülür.

Köpükle halı yıkamanın püf noktası; döner başlıklı fırça ile halının üzerine şampuan yayılır ve köpürtülür. Köpüğün kuruması için en az bir saat beklenmesi gerekmektedir. Vakum makinesi yardımı ile kir çekilir. Şampuan kalıntısının tamamen temizlemek için buharlı temizlik de kullanılır.

Kuru temizleme ile halı yıkamanın püf noktası; halı deterjan, çözücü ve içerisinde çok az miktarda su bulunan emici bir toz kullanılarak yapılır. Emici toz lekelerin üzerine daha yoğun olacak şekilde halının üzerine serpilir ve makineler yardımı ile yayılır. 15 dakika bekledikten sonra makine yardımı ile çekilerek lekelerden arındırılmış olur. Lekeler toz ile beraber yüzeye çıkacağı için kolaylıkla temizlenmiş olacaktır.

Buharla halı yıkamanın püf noktası; diğer yöntemlere göre daha iyi bir sonuç vermektedir. Halının cinsine bağlı olarak kaç derece ile yıkanacağı belirlenir. Nasıl yıkanması gerektiğine dikkat edilir. Tekerlekli sıcak su püskürtme makinesi kullanılarak daha sağlıklı bir yıkama gerçekleştirilir.

Şirketimizde Halı Yıkamada Kullanılan Püf Noktalar

Şirketimiz halı yıkamanın püf noktasını yakından takip etmekte ve bunları en iyi şekilde yerine getirmektedir. Halıların cinsine, sayısına ve kirlilik durumuna göre ayırarak farklı temizleme yöntemleri kullanmaktayız. Hem evde halı yıkamada kullanılan püf noktası hem de şirketler tarafından kullanılan püf noktası temel ilkelerimiz arasına yerleştirerek en iyi temizleme işlemini yerine getirmekteyiz. Sizde püf noktalarla yaptığımız temizliği deneyerek en iyi şekilde sonuç verdiğimiz görebilirsiniz. Halı lekelerinizden anında kurtulmak için Step halı yıkamamız ile iletişime geçebilirsiniz. Kaliteli hizmetimize sahip olmak ve halılarınızı yıkattırmak için 444 91 08 telefon numarasından ulaşmanız yeterli olacaktır.