444 91 08

Halılardaki Hayvan Pisliği Nasıl Temizlenir ?

3 Ocak 2016

Halılardaki Hayvan Pisliği Nasıl Temizlenir ?

Evde hayvan besleyenlere müjde köpek, kedi, kuş, maymun gibi hayvanların idrar, çiş, dışkı, ağır koku ve lekelerine çözüm ortağınız.

Halı Temizleme İşlemleri


Halı temizleme, farklı nedenlerden dolayı kirlenen halıların kimyasal temizleyiciler kullanmak suretiyle işleme tabi tutulmasıdır. Halı temizleme yöntemleri şu şekildedir:
Islak ve kuru halı temizleme, kuru köpük temizleme ve toz ekstrasyonu yöntemleridir. Halı temizleme ile halı yıkama işlemleri farklıdır. Halı yıkamada bol su kullanılır. Temizleme işlemlerinde su zorunlu değildir.


Halı Yıkamada Her Leke Çıkar Mı?

Halı yıkama işlemlerinde benek ve leke ayrımı önemlidir. Benek,yabancı maddenin halıya az bir bölümü kaplayacak şekilde damlaması sonucu oluşan, klasik temizlik yöntemleriyle çabuk geçebilen sıvı, kir vs.dir. Oluşan benekler halı liflerinin üzerinde ya da etrafındadır. Diğer taraftan lekeler, halı üzerinde standart temizlemeyle çıkarılamayan bir yabancı maddelerdir. Lekeler beneklere göre daha büyüktür ve halı ipliği tarafından emilmiş, halı liflerine zarar vermiştir. Lekelerin çıkarılması bazen yıkama makinelerine ihtiyaç yaratabilir. Çok derine işleyen lekeler bazen yıkamadan sonra tekrar yüzeye çıkabilir.

Halılarda sık görülen sorunlardan biri de rengi açılan, solan bölümlerdir. Bu bölümlerde halı yıkama işlemi çok fazla etkili olmayabilir. Çünkü sonradan bir müdahale nedeniyle leke oluşmamış, eskime ya da renk atmaya bağlı olarak deformasyon gerçekleşmiştir. Ancak bazı işletmeler rengi açılan noktaları geçici şekilde boyayabilmektedirler.

Evcil Hayvan Olan Evlerde Halıdaki Lekeler Nasıl Geçer?

Evlerinde kedi, köpek, kuş, maymun gibi evcil hayvan besleyenler, halılarının lekelenmesine sıkça maruz kalabilirler. Bunlar bazen kolayca geçen türden olabileceği gibi bazen de halıların derinlerine işleyerek ciddi lekelere neden olabilir. Eğer halılarınıza her şeyden daha çok değer veriyorsanız ve hiçbir şekilde pislenmemesi için hayvanlarınızı çok iyi eğittiğinizi düşünüyorsanız riskli durumunuzun her zaman devam edeceği gerçektir. Çünkü eğitimli hayvanlar dışkılarını eve yapmasalar da kusma riskleri vardır ve ne zaman, nereye kusacaklarını kestiremezsiniz. Uzun süre halıda kalan bu gibi lekeler halının derinine işleyecek ve temizliği zorlaştıracaktır.

Evcil Hayvanlardan Kaynaklanan Lekeler İçin Pratik Çözümler

Halı üzerinde evcil hayvanlardan dolayı oluşan lekelere hazırlıksız yakalandıysanız, halınızda oluşan lekeleri geçirmek için yapmanız gereken ilk adım koku oluşmasını önlemek için hemen görünen pisliği yok etmektir. Yani yüzeye inmeden önce kaba pisliği hemen almanız gerekir. Çabuk olmanız lekenin derine işlemesini engeller ve temizlemede daha net sonuç sağlanır. Bu durum her leke için geçerlidir. Bir lekeyi ne kadar çabuk çıkarırsanız, o kadar az leke veya koku kalacaktır. Önemli olan yüzeyin derinlerine işlememesidir.

Halı üzerinde oluşan leke uzun süre oluştuğu yerde beklerse, halı elyafında kalıcı zararlar oluşabilir.
İdrar ya da kusmuk lekesi halı elyafına işlediğinde ve uzun bir süre temizlenmediğinde halıda renk atmasına neden olmaktadır.

Evcil Hayvanlardan Kaynaklanan İdrar ve Kusmuk Lekesi

Halı üzerinde oluşan idrar lekeleri yaygın olarak yavru hayvan ve erkek evcil hayvan besleyenlerin yaşadığı bir sorundur. Çünkü yavrular çişe alışma döneminde bir süre her yeri batırırlar. Erkekler de bazen kendilerini tutmakta zorlanarak halılara ya da koltuklara idrar yapabilirler. Kusmuk sorunu ise koşulsuz her evcil hayvan sahibinin karşılaşacağı durumdur. Bu gibi lekeleri çıkarmak için, halı üzerinde leke çıkarıcıları kullanabilirsiniz. Ancak bunların halıların yüzeyine zarar verme ihtimalleri vardır ve derine işleyen bir lekede iz bırakırlar. Bu nedenle halı yıkama firmaları size daha net çözüm sağlayacaktır.

Halınızda bir leke gördüğünüz anda eğer leke katı içerikliyse hemen o kısmı alın ve derine işlemesini önleyin. Sonrasında güvendiğiniz bir temizleyiciyle iyice temizleyin. Uzun süre kalan bir lekeyse ve koku yapmışsa da uzman birine başvurabilirsiniz.