444 91 08

Kışın Yıkanan Halıların Tam Olarak Kurutulması

13 Ocak 2016

Kışın Yıkanan Halıların Tam Olarak Kurutulması

Halı Yıkama İşlemleri

Halılar ev için vazgeçilmez parçalardır. Evi soğuktan koruyan ve eve güzellik katan parçalardır. Devamlı kullanımdan dolayı halıların temizlenmesi, dezenfekte edilmesi gerekir. Halılar farklı yöntemlerle birçok firma tarafından kolayca yıkanmaktadır; ancak halıların temizliği kadar kurutulması da büyük önem taşır. Çünkü uzun süre ıslak kaldığı zaman rutubetten dolayı koku yapar. Bu da evde hoş olmayan kokulara neden olur. Koku yanında ayrıca nemli halılar zamanla içten içe çürümeye de başlar. Bu nedenle halıların ıslak bırakılmaması gerekir.

Halıların üzerine leke döküldüğünde nemli bezle silerseniz, akabinde hemen kurutmanız gerekiyor. Bazen görünürde kurumuş gibi olsa da diplerde ıslaklık kalabiliyor. Bu konuda da ayrıca dikkatli olmak gerekiyor.


Halı Kurutma İşlemleri

Halı yıkama makineleri ile vakumlanarak yıkanan halılar, derinlemesine temizlik sağlayacaktır. Eğer halılarınızı halı yıkama firmalarına verdiyseniz, uzun süre ıslak bırakmamaları konusunda dikkat edebilirsiniz. Çünkü yıkanan halı uzun süre ıslak ya da nemli kaldığında koku yapar, halı dokusu bozulabilir. İster evde yıkayın isterseniz firmaya verin kurutma konusuna her zaman dikkat etmeye çalışın.

Kışın Halıların Tam Olarak Kurutulması

Elde yıkanan halıların kurutulması son derece zor ve yorucu bir iştir. Özellikle de kış aylarında yıkanan halıların kuruması normal havalara göre 2 kat daha zorlaşır. Yağmur ve kar düşük hava sıcaklığı ile birleşince halının kuruma süresinde belirgin bir uzama görülür. Halıların kış mevsiminde yıkanması ve yeterince kurutulmaması sadece zaman ve koku açısından zarar getirmez, aynı zamanda bu halılar daha çabuk bakteri üretir ve çok çabuk kirlenir.

Halı Kurutma Odalarının Önemi

Halı yıkama firmalarında yıkanan halılar, halının boyutlarına göre farklı işlemler ve yöntemler görmektedir. Halı yıkama işlemi bitince halılar yarı yarıya kurumuş halde olurlar. Hemen her halı yıkama firmasının kendine özel olan kurutma odaları vardır ve bu halılar yıkama işleminden geçtikten sonra kurutma odalarında asılırlar. Odada halıları kurutmak için yeterince ısı mevcuttur. Bir sistem aracılığıyla sıcak hava veren makinelerle halılar en derin noktalarına kadar kurumuş olur. Doğru kurutma için halıların düzgün şekilde açılmış olması, 8 ile 12 saat arasında kurutulması gerekmektedir.

Halınızı evde yıkıyorsanız asarak kurutmak gerekir. Ancak kış ortamında kuruması bir hayli sürecektir. Eğer kış mevsiminde elde yıkamak durumunda kaldıysanız, halılarınızı iyice açarak kurutmalı, güneşli havaların olduğu dönemde yıkamalı ve iyice süzülmesine de dikkat etmelisiniz. Halının olabildiğince susuz kaması sağlanmalıdır. Bu açıdan rulo halinde veya katlayarak kurutma sakıncalıdır. Büyük ihtimalle nemden dolayı koku oluşacaktır. Son olarak halınızın kuruduğundan ta emin olmak için kuruyan halıyı tekrar süpürmeniz faydalı olacaktır.

Kışın Halı Kuruturken Yapılması Gerekenler

Halı yıkama işleminde en zor bölümlerden biri halı kurutma işlemleridir. Zorluğu yaratan nokta, halıları evde yıkamak ve kış mevsiminde kötü şartlarda halı yıkamaktır. Bu koşullarda halının kuruması son derece zordur ve zaman alır. Bu açıdan halı yıkama firmaları her açıdan daha avantajlıdır.

Halıların derinlemesine temizlemesi için tüm ekipman firmaların çoğunda bulunur. Hem yıkama hem de kurutma için ayrı işlev gören bölümler bulunur. Kış ayları için özel ısıtmalı odaların olması zaman kaybını önlemek ve bakterilerin önüne geçmek için önemlidir.

Halı yıkama ve kurutma firmalarından bazıları kurutma konusunda sıkıntılı bir süreç yaşayabiliyor. Örneğin geniş mekânlara kurutma için varil soba kurarak işlem yapmaya çalışıyorlar ancak bu işlemlerin çoğu işe yaramıyor. Bu açıdan kurutma yaparken dikkat edilmesi gereken hayati noktalar: sıcak ortam sağlamak ve halının yıkama sonrasında bir süre bekletilmesidir.