Deri Halı Yıkama

Deri kullanımı günümüzde giderek yaygınlaşan bir sektör haline geldi. Hemen her alanda kendini gösteren deriler halılarda da kullanılabilmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte deri sektöründe yaşanan bu gelişmeler sonucu üretilen deri halıların temizliği de oldukça önemli bir konu olarak kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. Deri halı yıkama işlemlerinde başarılı olmak adına deri halıların yapısı bilinmelidir. Çünkü deri halı üretiminde kullanılan derilerin her biri farklı bir kaliteye sahip olabilir ya da farklı hayvanlara ait olabilir. Bu nedenle halı yıkayacak olan kişinin bunları bilmesi şarttır. Deri halılar post şeklinde olabildiği gibi parça parça derinin elde dikilmesi ile de oluşturulmuş olabilir.Deri Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Deriler evde kullanımları açısından oldukça zevkli ve kaliteli bir kullanım sergiliyor olsalar da düzenli olarak temizlenmesi gereken parçalardandır. Deri halı yıkama işlemleri için uzun aralıklı periyotlar yerine sürekli ve düzenli temizlik işlemi yapılmalıdır. Deriler bakımı açısından çok zorlu bir yapıya sahip gibi düşünülür. Ancak derilere özenli bir bakım yapıldığında uzun yıllar kullanılabilir. Deri halı üretiminde çeşitli kimyasal maddeler kullanılarak halıların su geçirmezlik özelliği gibi çeşitli özellikler kazanması sağlanır. Her halıda farklı bir işlem uygulansa da kişilerin ilkbahar ve sonbahar aylarında mutlaka deri halı yıkama ile büyük bir temizlik işleminden geçirmesi gerekir. Eğer halının kullanımı yoğunsa yani halının kirlenmesi uzun zaman almıyorsa haftalık ya da aylık temizlik yapılması gerekir.

Deri Halı Nasıl Temizlenir?

Deri halı temizliğinde dikkatli olunması ve kullanılacak olan temizlik malzemelerinin doğru seçilmesi gerekir. Çünkü deri halı yıkama işlemlerinde kullanılacak olan temizlik malzemeleri derinin yıpranmasına, deforme olmasına neden olabilir. Bu nedenle deri halı temizliğinde kesinlikle asit içerikli ürünler tercih edilmemelidir. Deri halılar diğer halılar gibi ovalanabilen ya da üzerine baskı uygulanabilecek halılardan değildir. Kişilerin temizlik yaparken mutlaka yumuşak bir bez seçmesi ve temizlik malzemesi seçiminde de asitli içeriklerden uzak durması lazımdır. Deri halılar temizlenirken yumuşak bez ile hafif nemli bir şekilde çok bastırmadan temizlenmelidir. Deri halı yıkama esnasında halının üzerindeki nemde hemen kuru ve yumuşak olan bir bezle alınmalıdır. Deri halılar üzerindeki kirleri en kolay bırakan halılardır. Ancak lekenin hemen ardından müdahale edilmeli, beklenmemelidir.

Deri Halı Nasıl Yıkanır?

Deri halı yıkama işlemi deri halının özelliklerine uygun olarak yapılması gerekir. Bu nedenle yıkanacak olan deri halının özellikleri bilinmeli ve hangi deride üretilmişse o deriye uygun yıkama yöntemi uygulanmalıdır. Deri halı yıkama esnasında halılar için hızlı bir işlem uygulanması şarttır. Genellikle halı yıkama işleminde kullanılan makineler en hassas ayara getirilir. Aksi halde halılar parçalanabilir. Deri halı temizliğinde olduğu gibi bu makineler sadece hafifçe silme işlemi yaparak halı üzerinde gezinirler. Nemli sayılabilecek yumuşak ağızları ile halı üzerinde temizlik yapan makineler için tamamen doğal denilebilen bitkisel halı temizlik malzemeleri kullanılmalıdır. Deri halılar yıkandıktan hemen sonra kurulanması gerekir. Bunun için deriye yüksek ısı verilmemesi lazımdır. Deri halı yıkama işlemlerinden hemen sonra hafif bir şekilde nemin alınmasını sağlayan çalışmalar yapılmalıdır. Daha sonra halılar açık havaya serilerek havalandırılmalı ve son kurulama işlemi yapılmalıdır. Deri halıların kurutulmasında asma işlemi uygulanmamalıdır. Çünkü askıya asılan deri halılarda deri kırılması ve iz oluşumu görülebilir. Doğal ortamda kurutulan halılar daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca derinin temizlenmesinden sonra da üzerine çeşitli deri bakımı yapan yağlar kullanılmalıdır. Deri halılar katlanmamalı rulo halinde sarılmalıdır.