Makine Nepal Halısı Yıkama ve Leke Temizleme

Nepal makine halısı yapay bir ipliğe sahip değildir ve yün karışımı içermektedir. O nedenle diğer makine halılarından farklı bir ayrıcalığa sahiptir. Nepal makine halısı modernize edilmiş bir desen ve renge sahiptir. Halılarda daha çok motifler serpiştirilmiş ya da düz şekilde dokunmuştur.

Ama iplik olarak el dokumalarında olduğu gibi koyun yünü kullanılmaktadır. İçerdiği yünün sayesinde diğer makine halılarında olduğu gibi kayma yapmaz. Tabanlarının da aynı şeklide sabit ve düzgün durması sağlanmıştır.


Nepal makine halısı desenleri, geotmetrik motiflerin daha çok estetik bir yapıyla bütünleştirilerek uygulamasıyla sağlanmıştır. Simetri içeren geometrik desenler halının havasını ve görünüşünü çok fazla modern kılmaya yaramaktadır. Bu desenlerin yanında bazı eşyalar ve figürlerde dokumasında yer almaktadır.

Nepal makine halılarında düz renkler de çok fazla hakim olarak kullanılmaktadır. Daha çok açık renkler tercih edilmekte olup, bu sayede kullanıldığı alanlara daha fazla aydınlık olma şansı vermektedir.

En çok kullanılan renkler ise; camel, mavi, turuncu, beyaz, gri ve krem tonlarıdır. Beyaz üzerine gri desenlerle motifler oluşturulmuş ve sadeliğin yanında şıklığı da vermesi sağlanmıştır. Nepal makine halısı el dokuma halılarında kullanılan motiflerin daha modern yansımasını kullanarak sadeliği ön plana almıştır. Nepal makine halılarınd, iplik olarak farklı çeşitleri de kullanılmıştır. Akrilik, angora ve yün gibi dokuma malzemesi kullanılmaktadır.

Nepal makine halısı yıkanması açısından daha fazla dikkat ister ve halının cinsine göre bir uygulama ve özen ister. O nedenle bu konuda hassas bir şekilde yıkama hizmeti veren firmaların bu işlemi yapmasına özen gösteriniz.

Nepal Makine Halısı Tarihi

Nepal makine halısı el dokuma halılarının uzun süre piyasalarda kalıcı olmasından sonra seri üretim yapılmasını sağlamak amacıyla 1975 yıllarında üretimine başlamıştır. Bu halıların o dönemde çok fazla değer bulduğu ve ihraç edildiği gözlenmiştir. İngiltere'ye ihraç edilen halıların İngiliz işletmeciler tarafından geliştirilmesi adına destek olmalarından sonra daha büyük bir piyasa oluşmaya başlamıştır. Sonraki yıllarda tüm dünya ülkelerine Nepal makine halısı ihracatlarına başlanmış ve günümüze kadar gelmiştir.

Nepal makine halısı üretim olarak Türkiye'de de bazı markalar aracılığıyla sağlanmaktadır. Bunun yanında bazı firmalar Nepal'de bu halıların dokunması için ticaret amacıyla Nepal'e bayiler açmışlardır. Ticaret piyasasında belli bir süre yer etmesinin yanında bunu her yıl çoğaltarak sürdürmeyi becerebilmiştir.

Nepal makine halısı Nepal'in ülke ekonomisine oldukça büyük bir katkı sağlamayı başarabilmiştir. Dünyada halıcılık konusunda isim yapması sayesinde hem ülkeye turizm açısından hem de halı ticareti açısından bir kapı açmıştır.