Afgan Halısı Yıkama

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte el dokuma halıların sayısı yok denecek kadar azaldı. Bu halı çeşitlerinden biri olan Afgan halılar ise günümüzde zaman zaman moda olmasından dolayı evlerde tercih edilmektedir. Afgan halılar kullanımı oldukça kolay olan halı türlerindendir. Saray halılarından ziyade göçebe yaşamı simgeleyen tarzları ile günümüzde var olan Afgan halıları Afganistan'da yaşanan çeşitli siyasi sıkıntılar nedeniyle Pakistan'da Afgan yerlileri tarafından üretilmektedir. Renkleri koyu olan ve boyası çıkabilen iplerden üretilen Afgan halısı yıkama işlemlerinde mutlaka bu konuda bilgili olan yerlerle anlaşılmalıdır. Ayrıca evde yıkanacaksa bile büyük özen gösterilmesi gerekir.


Afgan Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

Afgan halıları göçmen tarzında dokunan çeşitlerdendir. Yapımında kullanılan iplikler çok parlak renkli olurlar ve her zaman canlı görünmesini sağlarlar. Ayrıca Afgan halılar Yün, ipek gibi çeşitli iplerden de dokunabilir. Bu nedenle Afgan halı temizliği dikkatli bir şekilde yapılmalı ve halının özellikleri dikkate alınmalıdır. Afgan halılar diğer halılar gibi kalın olmayan halı türlerindendir. Yünden üretilen halıların yün halılar gibi ipekten üretilen halılarında ipek halılar gibi temizlenmesi gerekir. Ancak bazı Afgan halılar yün gövdeye ve ipek saçaklara sahip olabilir. Afgan halısı yıkama işlemlerinde bu durumlarda dikkate alınmalıdır. Afgan halıları genellikle borda, kırmızı, koyu mavi ve ara ara da olsa krem renginden oluşmaktadır. Bu nedenle renk veren Afgan halısı yıkama işlemlerinde dikkat edilmesi gerekir.

Afgan Halısı Nasıl Yıkanmalıdır?

Afgan halısı yıkama işleminden önce halıların mutlaka yünden mi yoksa ipekten mi olduğu bir karara bağlanmalıdır. Bu işlemin yapılabilmesi için halıdan anlayan bir kişinin halının üretim maddesini bilmesi ve ona göre bir temizlik yöntemi uygulaması gerekir. Afgan halıları eğer yünden imal edilmişse mutlaka ön bir temizlik uygulanmalıdır. Yün halılar tozları ve kirleri çok çabuk çekerler. Afgan halılarda yünden imal edilmişse kiri ve tozu çok kolay çekecektir. Bu halılar temizlenmeden önce vakumlanarak tozları alınmalıdır.

Daha sonra ise Afgan halısı yıkama işlemine geçilmeli ve halının boya verme özelliğinde olmasından dolayı boya vermesini engelleyecek bir ilaç kullanılmalıdır. Bu ilaç genellikle halı yıkama işlemi yapan firmalarda bulunur. Ayrıca yün ve renk veren halıların mutlaka hızlı bir yıkama işleminde geçirerek başka halılarla karıştırmamak gerekmektedir. Soğuk yıkama işlemi uygulanması gereken Afgan halısı yıkama çalışmalarında renk koruyucu ile birlikte bitkisel ilaçlar kullanılmalı kimyasal ürünler tercih edilmemelidir.

Afgan Halılarını Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Afgan halıları yıkanırken öncelikle soğuk su verilmeli ve hassas ayar ile yoğun ayar arasında bulunan bir ayarda halı yıkama makineleri ile temizlenmelidir. Halıların yün olması durumunda fazla su kullanılmamalıdır. Antika değeri taşıyan bu halılar yün olduğu ve Afgan özellikler taşıdığı için hemen kurumayabilir bu nedenle de bir hafta kadar beklemek gerekir. Aksi halde eve kurumadan serilen halılar nemden dolayı bozulabilir ve renk koruyucu madde özelliğini kaybettiğinde renkleri karışabilir.

Afgan halısı yıkama işlemlerinde dikkat edilecek bir diğer mesele ise Afgan halılarının ipekten üretilmiş olması ya da ipek saçaklı olmasıdır. Genellikle yünden üretilen Afgan halılarının yanı sıra ipek Afgan halıları da vardır. Bunların temizliğinde ise son derece dikkatli olunması gerekir. Çünkü Afgan halısı yıkama işleminde ipek halılar hem renk verebilir hem de suyun kullanılmasından dolayı halıların rengi bozulabilir. İpek halılarda olduğu gibi Afgan halılarında da özel temizleyici ürünler kullanılmalı, su tercih edilmeli ve halının yönünde temizlik yapılmasına dikkat edilmelidir.