İran İpek Halısı Yıkama

İran çok eski tarihlerden beri halı dokuması yapılan bir yer olarak dünyanın en kaliteli halılarının dokunduğu ülke olarak bilinmektedir. Üzerinde fazlaca rengin bulunduğu ve ipek olma özelliği ile birlikte hem parlak hem ince hem de motifleri açısından zengin olmasından dolayı halı meraklıları tarafından sıkça tercih edilmektedir. Hassas bir yapıda olmasının yanında antika değeri taşıyan bu halılar her santimetre karesinde 36 düğüm bulunan kaliteli halı türlerindendir. Turuncu, sarı, açık yeşili kırmızı, mavi gibi renklerin yoğun olarak kullanıldığı İran ipek halısı yıkama ve temizleme işlemleri de bu halının özellikleri dikkate alınarak büyük bir titizlikle yapılmalıdır.İran İpek Halısı Temizliği Nasıl Olmalıdır?

İran ipek halıları büyük bir sanatın ilmek ilmek işlendiği modeller olmasının yanında ipek olma özelliğinden dolayı da büyük bir hassasiyetle temizlenmesi gereken halılardandır. İpek İran halıları düzenli olarak vakumlu makineler ile temizlenmeli ve tozları alınmalıdır. Tozlardan arındırılan bu halıların üzerine eğer herhangi bir şey dökülürse hemen müdahale edilerek temizlenmelidir. Aksi halde üzerinde kalıcı leke olabilir. Bunların çıkarılması ise kolay olmaz. İran ipek halısı yıkama işlemlerine başvurmadan temizlenmek isteniyorsa ılık bir suyun içerisine ipek halılar için kullanılabilen özel ilaçlar katılmalı ve bu halılar yumuşak hareketlerle silinmelidir. Kullanılan temizlik malzemesinin köpüğü ile temizlemek ve mümkün olduğunca az su kullanmak gerekir.

İran İpek Halısı Temizliğinde Dikkat Edilecek Noktalar

İran ipek halısı yıkama ve temizleme işlemlerinde su mümkün olduğunca az kullanılmalıdır. Çünkü halının içerisinde kullanılan iplikler genellikle kökboyası gibi rengi dışarı verebilen yapılardan oluşurlar. İran ipek halıları temizlenirken nemli dahi olsa hızlı bir şekilde nemi alınmalıdır. Aksi halde halı üzerinde kuruduğunda su lekesi kalabilir ve halı ipek olduğu için parçalanabilir. Makine ile temizliklerde de mutlaka hassas olunmalı ve baskı uygulanmadan nazikçe vakumlanmalıdır. İpek halıların kimisi kalın olabildiği gibi kimisi de ince olabilmektedir. Ancak İran halılarında ince olması ve parlak olması büyük bir farklılıktır. İran ipek halısı yıkama işlemi yapılacaksa bu ayrıntıları bilen bir firma ile çalışmak en doğrusudur.

İran İpek Halı Nasıl Yıkanır?

İran ipek halısı yıkama öncesinde kullanılan renklere, iplik türlerine ve kalınlığına göre sınıflandırılmalıdır. Ardından bu halılar için vakumlama işlemi yapılmalı ve üzerinde herhangi bir hasar varsa giderilmelidir. Vakumlanan halıların üzerine eğer halı yıkama makinası kullanılacaksa en hassas ayarda ve yumuşak temizleyiciler ile tamamen doğal temizleyiciler kullanılarak yıkamaya başlanmalıdır.

İran ipek halısı yıkama sırasında mutlaka az su kullanılmalı ve halı üzerine doğrudan su ve ya deterjan değil köpükler koyularak temizlenmeye başlamalıdır. Halı üzerine doğrudan su dökülmesi leke yapmaya neden olabileceği gibi fazla kullanılan temizlik malzemeleri de halının aşınmasına ve taban kısmının parçalanarak dökülmesine neden olabilir.

Köpüklenerek kirleri ve tozlarından arındırılan halının üzerine yumuşak ovalama hareketleri yapılmalıdır. Şimdilerde bu işlemler teknolojik halı yıkama makineleri tarafından yapılmaktadır. İran ipek halısı yıkama işlemlerinde sabunlama sonrasında halıya çok fazla su uygulamamak koşulu ile halı durulanmalıdır. Halıların yıkanması işleminde hızlı olunmalıdır. Çünkü bu halılarda genellikle kökboyası kullanılır ve hızlı olunmadığında halıdaki boyalar karışabilir.

İran ipek halısı yıkama işlemlerinin sonunda ise halının kurutulması gerekir. Ancak kurutmada direk güneş ışığı ya da buharlama yöntemi kullanılmamalıdır. Bunun yerine doğal yöntemlerle kurutulmalıdır. Halılar doğru bir şekilde kurutulmadığında nemli kaldığı için dağılabilir ve bozulmalar görülebilir. İran ipek halısı yıkanacaksa bu konuda uzman olan kişilere başvurmak en doğrusu olacaktır.