Bünyan Halı Yıkama

Bünyan halı; yıkaması açısından güvenilir ve tecrübeli ellere teslim edilmelidir. Özenle ve dikkatle yıkanması gereken bir halı cinsidir. Bünyan halısı sahibi iseniz; kesinlikle yıkama hizmetinden emin olmadığınız yıkama firmalarına ve yıkama sistemlerine emanet etmeyiniz.

Bünyan halıları, adını yalnızca Türkiye'de değil dünya da duyurmuş bir el dokuma halısıdır. Kaliteli ipliği, ince ve zarif desenleri ile oldukça popüler olan ve Türk halıcılığının önde gelen el dokuma halısıdır. Halı dokuma işi; Bünyan halkının en çok zevk aldığı bir uğraş gibidir. Her evde halı dokuma işini yapmayan yok gibi. Yani kısacası geçim kaynağı olması açısından oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

Mancester tipi üretilen halılar, önemli satış merkezlerine buradan ulaştırılmaktadır. Ayrıca, doğal olarak Kayseri'de de halıların satışı yapılmaktadır. Altı metre karelik bir halının yaklaşık olarak bir ay gibi bir sürede dokunduğu söylenmektedir. Bünyan halılarının santimetre karesinde ortalama olarak 25 düğüm içerdiği ve sık ilmek ile oluşan halının göz doldurucu olduğu ortadadır. Çocuklar bile düğüm atmakta oldukça başarılı olmakta gün içerisinde 10 bin düğüm atmayan neredeyse yok gibi.

bünyan halı yıkama ve tamir hizmetleri

Bünyan halıları kendine has desenleri olan ve açık renkleri ile karakteristik özelliğini taşıyan halılardır. Halıların dokuması ''üzümlü çiçek, buğdayli, dönmeli, kirpikli" adlarında geleneksel motifler içermektedir. Bünyan halılarinda çözgü pamuk ipliğinden uygulanıyor. Dokuması ise; Gördes düğümüyle yapılıyor.

Bünyan halıları standart ölçülerde dokunur. Boyutlarına göre; Yastık, seccade, çeyrek, kelle ve karyola olarak adlandırılır. Kullanılan motifler ise; geometrik motifler( Şirvan, kazan, ladik ve buhara), çiçek motifleri (ince çiçekli-emprime, iri çiçekli-bademli-farahan), gözekli ( Lalezar, Hayali,Kazan )

Bünyan Halısının Tarihi
Bünyan halıları 18. ve 19. Yüzyıl da nüfusun artması nedeniyle halı dokuması da artmıştır. İpek halılar, kilim ve yün halılar olarak dokunmuştur. Kesin olarak Bünyan halıcılığı 1914-1916 seneleri arasında gerçek değerini bulmuştur. Bu tarihler arasında kullanılan kilim dokuma tezgahları büyütülerek halı dokuma işlemine geçilmiştir. Bu nedenle de kilim ve ipek halı dokumacılığı kaybolmuştur. Bünyan halılarında kök boya kullanılarak yapılan ipliklerin dokumada kullanılması o tarihlere rastlar. 1926 yılında Bünyan Halı İpliği fabrikası kurulmasıyla kök boya da ortadan silinmiştir.


  Bünyan halılarının zemini iki kattan oluşmaktadır. İlk kısımda olan kenar suları ve kolon; ikinci kısımda ise; iç mekan yer almaktadır. Ancak ayrı olmalarına rağmen her iki kısımda birbiriyle uyum içerisindedirler. Her bölgenin bordürleri farklılık göstermektedir. Kimi bölgelerin bordürleri üç sıra şeklinde yapılırken kimi bölgelerde ise; 7-8 sıra şeklinde olmaktadır.


  Orta Asya'dan gelen bir temele dayalı olan Bünyan halı dokuma, zaman içerisinde Anadolu'da yaşanan kültürel, sosyal ve ekonomik yapısında meydana gelen değişmeler yüzünden zorlanmış ve gelişim evresini bu sayede tamamlayamamıştır.


  Bu dönemde dokunan halılarda genel olarak motifler geometrik içerikli olarak uygulama alanı bulmuştur. Merkeze toplanan düzenleme, atlama yapılarak düzenleme ve birden fazla motif kullanılarak yapılan düzenlemeler kullanılmıştır. Zamanla da tekrarlanan düzenlemeleri içerir.Bu dönemdeki halılar 4 şekilde ortaya çıkmaktadır.


  Sentetik boya kullanılarak yapılan Mancester yün halılar

  Koyun yününden boya kullanılmadan yapılan halılar (anakara ve paturel)

  Bursa ipeği kullanılarak yapılan ipek halılar

  Doğal boya ve doğal el yapımı iplikle yapılan halılar