Çin Halı Yıkama

Halı, Çin'de bir çok etnik grubun, günlük hayatlarının içerisinde önem verdikleri eşyalarından biridir. Kullanılan halının kalitesi kullanan kişinin gelir düzeyine göre değerlendirilmektedir. Bunun yanında süs eşyası olarak da büyük yer tutar.

Çeşit olarak fazla olan Çin halıları, Çin kültürünü desenlerinde en iyi şekilde yansıtırlar. Sanat değeri açısından oldukça yüksek bir potansiyele sahip olan Çin halıları, dünyada oldukça çok tercih edilen halılardan birisidir.

Çin halılarının üretimine devletçe destek olunmakta; desen, renk ve çeşitlerinin çokluğu sayesinde iyi bir pazar oluşturulmasına imkan vermektedir. Çin halıları yün ipek karışımı, ipek ve yün kullanılmasıyla dokunmaktadır. Sanatsal bir özgünlüğe sahip olması, işlemenin zarafeti, desen zenginliği ve renklerin parlak görünümü ile oldukça dikkat çekicidir.

Çin halılarında desen motifleri Tarihi İpek Yolu'nun üzerinde yaşayan insanların hayatlarını, yaşam felsefelerini, efsanevi kültürlerini, doğanın içindeki çiçek, meyve, hayvan figürlerini, bitkilerin dal ve yapraklarını konu olarak işlemişler ve oldukça geniş bir armoni yaratarak dokumuşlardır.

Çin halılarının dokuma özelliği Nippon ve İran düğüm stillerini içererek dokunmuş, zarif ve kaliteli bir tekniğe sahiptir. Her düğüm yaşamlarından birer parça içerir gibi zengin bir içerik taşır. Ve yaratılan motifler ilmek ilmek o dönemin izlerini, bir seyir izler gibi gözler önüne sermektedir. Teknik ve incelik halıların en gözde özelliğini anlatma da oldukça etkili bir ayrıntıdır.

Çin Halısı; yıkanması ve temizlenmesi konusunda oldukça titiz ve özenli bir sistemi hak eder. O nedenle bu yıkama hizmetini en iyi şekilde sağlayan ve güven veren firmaların usta ellerine bırakmanız yerinde olacaktır.

Çin Halılarının Tarihçesi
Çin halılarının tarihçesi çok eski olmamakla birlikte ayrıntılı olarak fazla bir bilgi bulmak mümkün değildir. Tarih sayfalarında Çin halılarının, 1860 yıllarına değin yün halı tezgahlarının ve dokuma işleminin yapılmadığını yazmaktadır. Ancak 1860 yılı içerisinde bir rahip olan Ho Chi-Ching fakir halk için Pauko şehrinde dokuma üzerine bir okul açar ve bu sayede başarı sağlayarak; Doğu ve Batı kapısı diye iki kısma ayırır. Sonrasında Batı kapısı Tientsin kentine taşınarak deve yünü halısı dokuma tekniği geliştirilerek mavi, kırmızı ve kahverengi içeren renklerle basit uygulamalı geometrik desenler şeklinde işlenir.

Çin geniş yün halıları ve büyük halıları uzun bir süre kullanmadı. Kang adlı tuğlalar Kuzey Çin'de yatak olarak kullanılırdı ve üzerlerine örtmek üzere halılar vardı. Bu halılar keçe ya da deve tüyü olarak yapılıyordu. Tümünü ya da bir kısmını örtecek şekilde dokunuyordu ve tarihleri Tang döneminin izlerini taşımaktadır.

Ming ve Ching döneminde ise; Kang yataklarını örtmek üzere yapılan kilimler, tapınak için hazırlanan dua halıları, paspaslar ve duvar kilimleri Çin'in kuzey tarafından gelmiştir.

Shensi Kansu, Shanxi ve Suiyuan halıları Çin'de çok gözde olan halılardı. Moğolistan ve Tibet' e kadar uzanan bir alanı vardı. Kaliteleriyle ün yapmış halılar ise; Shansi, Suiyuan ve Ninghsia halılarıdır. Deve tüyü ve yünden dokunan bu halılardan çok miktarda üretilmekteydi. 

Çin Türkistan'ındaki; Lou Lan halıları yünden yapılması ve uzun yıllar boyunca renginin parlaklığını kaybetmeyen halılara çok iyi bir örnektir.

1800 yıllarının bitiminde halıların kaliteleri düşmeye başlamıştır. Ching hanedanlığının yıkılması sonucunda Trentsin adlı halı endüstrisi de yok olmuştur. Trenstin 1930 yıllarında Shangihai ile beraber batının desteğiyle tekrar var olması sağlanmıştır.

1949 yılı ve sonrasında Çin halı dokuması geleneklerin dışında modernleşerek Asya ve Hong Kong piyasasına taşınmıştır.