İpek Halı Yıkama

İpek halıları dokunmasının yanında zor bir hammadde olan ipeğin az bulunması yüzünden de artık çok fazla üretimi yapılmayan halılardır. İpek halının dokuması düğümlerin sıklığı ve incelik isteyen bir dokuma işi olmasından dolayı oldukça zahmetlidir.

Sık düğüm yapılması santimetre karesinde en az 100 düğüm bulunması gereken bir dokumaya sahip olan ipek halılar, dünya da oldukça tutulan bir halı dokuma sanatıdır. İpek halıların bazılarında desen ve motif içeriğine ya da fazlalığına göre düğüm sayısı daha da artmaktadır. İpek halıların sık dokunuyor olması halıyı daha sağlam bir şekle sokmaktadır. İpek halılarda en çok kullanılan düğüm atma tekniği Türk düğümüdür. Buna ayrıca Gördes düğümü adı da verilmektedir.

İpek halılarda kullanılan motifler bulunduğu ve dokunduğu yöreye göre farklılıklar yaratabilir. Renklerde aynı şeklilde değişiklik gösterebilmektedir. Ama çoğunlukla genel içerik olarak ortak bir özelliğe sahiptirler. Çünkü Türk kültürünü yansıtan ve insanın bakış açısına, duygularına ve yaşam biçimine göre şekil alabilen bir anlatım tarzı içerirler. Tabi ki bunların yanında bazı ipek halısı (İran gibi) farklı kültürlerde işlenmesi nedeniyle motif esintileri de değişmektedir.

İpek halısı; ince dokuma ve emek isteyen bir sanat içerir. Bu açıdan bir ipek halının dokuması en az bir sene gibi bir süreye yayılır. Hatta 2-3 sene gibi uzun bir zamanda dokunan ipek halısı da mevcuttur. Desen ve motiflerin kullanılması arttıkça dokuması daha uzun sürmektedir.

İpek halısı; özelillikle dokumasında kullanılan ipeğin hassaslık isteyen bir uygulamayla yıkanmayı isteyen narin bir yapısı vardır. Zarar vermeden ve dokusunu bozmadan yıkama işlemi yapılması için uzman olmuş ve bu işi gerçekten hassasiyetle yapan firmalara veriniz.

İpek Halının Tarihi
Genelde ipek halısının tarihi çok eski yüzyıllara kadar dayanmaktadır. Örneğin İran ipek halıları 1600'lü yıllarda en eski modeliyle çok yüksek değerde hala günümüze kadar gelebilmiş ipek halısıdır. Bugün ki değeri ise; oldukça paha biçilemez rakamlarda satılmaktadır.

Aynı şekilde bu yıllarda dokunan Uşak ipek halısı çok renkli ve göz alıcı bir tasarıma sahip bu halı da oldukça değerli ve günümüze kadar bozulmadan gelmiştir. Daha bunlar gibi oldukça eski ipek halısı mevcuttur.

İpek halısının tarihini genelleme yaparak anlatmak zordur. Çünkü her yörenin ve ülkenin kendi ipek halısı farklı dönemler ve dokuma içermektedir. Ancak 1600 yılları civarında dünya da ipek halısı ortaya çıkmıştır denebilir.

O açıdan ipek halısının çok eski yıllara ait bir geçmişi vardır ve günümüze kadar düğüm, kalite, renk, desen ve motifleriyle dokuma konusunda paha biçilemez koleksiyonlar yaratan bir değerdedir.

Günümüzde ipek halısı dokuması çok olmamasına karşın yine de dünyada ve Türkiye' de yerini korumaktadır.