Kapalı Halı Kurutma Odası

Günümüzün değişen ve gelişen ihtiyaçlarına bağlı olarak temizlik şekilleri de farklılaşıyor. Temizlikte tercih edilen yolların değişmesi ile birlikte temizlik için kullanılan araçlar ve yöntemlerde teknoloji ile bütünleşiyor. Bunlardan biri olan halı yıkama işlemlerinde kullanılan makineler ise daha kaliteli halı temizliği yapmak adına tercih edilen ürünlerden oluyor. Her zaman daha iyi bir temizlik sunmak isteyen temizlik firmaları tarafından tercih edilen kapalı halı kurutma odası ise halıların daha kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde kurumasını sağlamıştır.


Halılar Hangi Ortamlarda Kurutulmamalıdır?

Halılar açık havada kurutulduğunda çevreden gelen bakteriler ve tozlar tekrar halının içerisine girmesine neden olmaktadır. Bu nedenle halıların açık havada kurutulmayıp kapalı ortamlarda kurutulması daha doğrudur. Kapalı ortamların içerisinde ise nemden dolayı bakteri oluşumu meydana gelebilir. Bu nedenle kurumayı sağlayacak kapalı bir kurutma odasına ve bu oda içerisinde çeşitli sistemlere ihtiyaç vardır.

Neden Kapalı Halı Kurutma Odaları Kullanılıyor?

Halılar eski sistemlerde olduğu gibi yıkandıktan sonra dışarıda güneş altında ya da açık havada kurutulabiliyordu. Ancak günlerde havanın soğuk olması ve her halının güneşte kuruyamayacak olmasından dolayı farklı bir sisteme ihtiyaç duyuldu. Bu sistemlerden biri olan kapalı halı kurutma odası her halının farklı ısı değerlerinde kurutulmasına yardımcı olan bir sistem olarak halı yıkama fabrikalarına sunuldu.

Kapalı halı kurutma odası için ilk zamanlar kömürlü, elektrikli ya da doğalgazlı sistemler kullanılıyordu. Ancak bu sistemler yüksek maliyete sahipti ve halıların kurutulmasında çeşitli zararlara yol açabiliyordu. Halılar bu sistem nedeniyle sertleşiyor ve yapıları bozulabiliyordu. Tüm bunların önlenmesi için kapalı halı kurutma odası hazırlıklarına başlandı.

Kapalı Halı Kurutma Odaları Hangi Özelliklerde Olmalıdır?

Halı yıkandıktan sonra kurutulması gerekir. Bunun içinde günümüzde halı kurutma odaları oluşturulmuştur. Halı kurutma odalarından yüksek verim almak için mutlaka kurutma odalarının bazı özellikler taşıması gerekir.

Odaların Yapısal Özellikleri

Halı kurutma odaları halıların daha iyi kuruması için en ve boy olarak birbirine yakın değerlerde olması gerekir. Mesela genişliği 4 metre olan bir halı kurutma odasının boyu ise 5-6 metre gibi olmalıdır. Kurutma odaların dar ve uzun olanları daha kullanışlı olup dikdörtgen ve kare olanları da yeterli işlemi görebilmektedir.

Tavan yüksekliğinin de 2 metreden biraz uzun 2.30 metreden de biraz kısa olması daha avantajlı olacaktır. Ayrıca kapalı halı kurutma odası straforlarla döşenmiş olmalıdır. Dışarıdan gelecek olan soğuk havanın engellenmesini sağlayan bu özellik sayesinde kurutma süresi kısalacaktır.

Kurutmalıkların Ayarlanması

Kurutma odasına koyulacak olan askılıkların ise birbirlerine olan uzaklıkları 20 cm olmalıdır. Kurutmalıkların arasındaki boşluklar halıların daha kolay kurumasını sağlayacak olan bir etkendir. Ayrıca kurutmak için rüzgârın verileceği alanlarında mutlaka küçük duvarlara koyulması gerekir. Halıların askılıkları ise rüzgârın geldiği yöne dik şekilde konumlandırılmalıdır.

Kurutma Odasındaki Cihazların Özellikleri

Kapalı halı kurutma odası için kullanılacak olan kurutucu cihazların duvardan 25-30 cm ilerisinde olması gerekir. Ayrıca günümüzde kurutma makineleri çeşitli şekillerde üretilebilmektedir. Ultraviyole mavi ışık teknolojisi, turbo sistem ve ısı, nem ve zaman kontrolü yapabilen cihazlar piyasa üzerinde bulunmaktadır.

Kapalı halı kurutma odası içerisinde kullanılan ultraviyole sistemi halılar arasında oluşacak olan bakterileri fark ederek yok etmektedir. Aynı zamanda halılarda oluşan kokuları da önleyerek halı kurutma odasının steril bir havaya kavuşmasını sağlamaktadır.

Turbo sistemi bulunan kapalı halı kurutma odası sistemleri daha hızlı kuruması istenilen odalar için ortamdaki nemi alan yapılardır. Halıları daha hızlı kurutan bu sistem ile birlikte ortam hakkında haber veren ve oda içerisindeki değerleri elektronik bir ortama döken kontrol makineleri de kurutma sisteminin vazgeçilmezlerindendir.