Kayseri Halı Yıkama, Bakımı ve Tamiri

Kayseri halıları dünyaca meşhur dokuması ve desenleri kendine özgü halılardır. Halıcılık Kayseri'nin en önemli özelliğinden birisidir. Kayseri halıları, Bünyan ve Yahyalı halısı olarak iki şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Bünyan halısı pamuk çözgüdür. Dokuması yün ve floş olarak görülür. En çok kullanıldığı renkler ise; siyah, beyaz, gri,yeşil,kırmızı, mor renkler kullanılmaktadır. Genelde zemin kısımlarda lacivert ve mavi tonlar hakimdir. Boyutlarına isimler verilmiştir. Seccade, yastık, taban ve sedirdir. Bünyan halısında motifler genelde ince çiçekli ve iri çiçekli olarak gözükür. Ayrıca geometrik desenlerde kıllanılmaktadır. Gözekli motifinde de hayali, lalezar ve kazanlı ismiyle motifler içerir. Bünyan halısının cm2 sinde ortalama 16-30 ilmek vardır. Ne kadar çok ilmek varsa halı o kadar değer taşır.


Yahyalı halıları; kahverengi, koyu kırmızı, indigo mavisi, koyu yeşil, bordo, lacivertgibi renklerin genelde en koyusu seçilerek kullanılmıştır. Bunun en büyük nedeni sert bir iklime sahip olmasının bu sayede kullanılan kök boyalarının özünü içeren bitkilerin çok fazla bulunuyor olmasından kaynaklanmasıdır. Göz alıcı simetrik ve zengin içeriğiyle dokunan Yahyalı halıları yörenin kültürünü de içine katmaktadır. Bu halıların ilmekleri ve atkıları ün ile yapılmaktadır. Öz Yahyalı halılarında %100 yün kullanılır. Normallerinde ise, %75 yün içermektedir. Desenleri; Kemerli, Mihraplı, Dabazlı, Göbekli, İç göbek olarak işlenmektedir. Geometrik desenYahyalı halısında fazla kullanılmıştır.

Yahyalı halısında göbek kısmında kullanılan veetrafında küpe şeklinde olan motif evliliği, mutlu bir yuva hayalini, kurtağzı gelebilecek kötülüklerden korunmayı, koç boynuzu sağlıklı olmayı ve bereketi anlatır. Yahyalı halısında genç kızların uyguladıkları desenler köy hayatının nasıl olduğuna dair sanki birer kanıtıdır. Köye ait tüm gerçekleri halılarda ilmek ilmek işlemişlerdir.

Yahyalı halıları kullanmada değeri artan ve yıpranmayan özellikler taşımaktadır.

Kayseri halısı yıkanması konusunda, içerdiği bütün güzel değerleri korumak için titizlik ve özen gösterilerek uygulanmalıdır. Her şeyiyle birer hayatı yansıtan halıların temizliği oldukça önemlidir.

kayseri halı yıkama, tamiri ve bakımı

Kayseri Halısı Tarihi

Kayserihalıları 18. Ve 19. Yüzyılda ortaya yün halıları dokunmasıyla çıkmıştır. O dönemlerde ipek ve yün halılar dokunmakta idi. Ancak tam anlamıyla halıcılığın gelişmesi 1914-1916 yılları arasında gerçek yerini bulmuştur.Kilim tezgahlarının yerine halı tezgahları oluşturularak daha bir ciddi anlamda halı dokumasına yönelmişlerdir. 1926 yılında Bünyan'da halı ipliği fabrikası açılarak gelişmeler devam etmiştir. Bünyan ve Yahyalı halıları bu dönemlerde tam olarak dokunmaya başlamıştır.

Kayseri halıların kökeni Orta Asya'ya kadar dayanmaktadır. O dönemlerde kültürel, sosyal ve ekonomik yapısını tamamlayarak günümüze kadar gelmiştir.1908-1909 yılları arasında Kayseri halısında suni boyaların kullanımı başlamış ve fabrikasyon yün iplikleri ile pamuk ipliği kullanımı ön plana çıkmıştır. Bu dönemlerde genelde kullanılan motifler daha çok geometrik desenler olarak ortaya çıkmıştır. Birden çok geometrik düzenin atlamalı ve merkezden atlamalı olarak uygulanması yapılmıştır.

Bu dönemde dokunan halılar genelde doğal boyalarla ve elde üretilen ipliklerle dokunan halılar,sentetik boya kullanılarak yapılan Manchester stili dokunan halılar, boya kullanmadan sadece koyun yünü kullanılarak dokunan halılar ve Bursa ipeği kullanılarak dokunan halılar olarak ortaya çıkmıştır.Kayseri halısı boyutuna göre isim almıştır. Seccade, yastık, karyola,kelle ve arşın çeyrek olarak adlandırılırlar.

Kayseri halısı günümüze kadar oldukça değer gören ve hala değerinin gerçekten hak ettiği şekilde verildiği halı dokumasında kalite ve görünüm olarak mükemmeli bulmuş bir cinsidir. Kayseri halısı dünyada oldukça meşhur olan ve iyi bir yer etmesi açısından önemlidir. Desenlerinin zenginliği ve dokumasının kalitesi açısından her dönemde gözde olmasını sağlanmıştır.