Makine Halısı Yıkama, ve Leke Çıkarma

Makine Halıları el dokuma halısının makinelerle dokunması işlemidir. Atkı iplikleri arasına düğüm atılmadan U ve V biçiminde ipliklerin sıkıştırılması ile oluşturulmaktadır. Kumaşın sağlam olması ve yerde düzgün olarak durması için keten, pamuk ve jüt gibi kullanılan dolgu iplikleri vardır.

Makine halıları el halılarına göre daha çabuk dokunması ve makinenin gücüyle yapılması açısından harcanan emek azdır fakat bilinçli bir şekilde üretebilen teknikler içerir. Makine halısı 8 saatlik bir süre içerisinde 1000 metrekare büyüklüğünde halının dokunması ve imal edilmesi mümkündür. Bu kadar büyük bir üretme imkanı ve kapasitesi olmasına rağmen içerdiği hiç bir sanatsal değeri yoktur. Kullanılan renk ve desen olarak da çok fazla içerik taşımazlar. Renk kalitesi ve dokuma kalitesi içermediği için sadece bir yaygı olarak kullanabilme özelliğine sahiptirler.


Makine halıları düğüm atılmadan yapılması sadece iplik sıkıştırılarak oluşturulması açısından da sert bir dokumaya sahiptirler ve esnek olmazlar. Makine halıları ilmeklerin atılış şekline ve kumaşın yapısına göre çeşitlere ayrılmaktadır. En çok kullanılan wilton tipinde olan makine halılarıdır. İlk mekanik halı dokuma sistemi Brüksel wilton ve halka ilmekli wilton olarak oluşmuştur. Sonrasında bu dokumalarda bıçaklı teller ile uygulama geliştirilmiş ve wilton tipi dokuma denilmiştir. Jakarlı desen oluşturma ve karışık desenleri kullanabilme şekli vardır. Duvardan duvara halılarda düz ve desenli olarak sthraygam iplikler kullanılarak dokunur.

Bir üretim tekniği olan Aksminster dokuma sistemlerinde halıların dokunması önemli bir tekniktir.Her türlü halının dokunmasında kullanılan bir sistemdir. Bunun yanında tafting,yapıştırma ve wilton halı dokuma sistemine göre pek tercih edilmez. Aksminster teknikleri ile halı dokuma spool-gripper tezgahlar(Sanayide kullanılır) ve gripper jakarlı tezgahlar(kısa dönüşümlü olan fabrikalarda) iki çeşit makineye sahiptir. Spool tipi tezgahlar renk ve desen kullanımı açısından tercih edilir.

Aksmister tezgahlarında dokuma desen ve renk fazlalığı, fazla çeşit üretebilme, karışık ilme kullanabilme,sağlam zemin oluşturma,ilmeklerin sağlamlığı ve mekanizmanın kolay bakılabilir olması gibi artıları vardır.

Makine halıları mekanlarda rahat kullanılması açısından, günümüzde çok fazla tercih edilen halı dokuma tipidir.

Makine halısının yıkanması için; özen ve titizlik gösteren bu işin ehli olan kişilerle, hizmet veren firmaları tercih etmeniz; sizin faydanıza olacaktır.

Makine Halılarının Tarihi

Makine halılarının dünyada ilk olarak 1789 yıllarında ortaya çıkması ve o tarihte basit makinelerle halı dokuması yapıldığı bazı kaynaklarca akatarılmaktadır. 1940 yıllarında Aksminter teknikleri içeren dokuma tezgahları ile makine halı dokuması başlamıştır. Bu dokuma sistemleri günümüze kadar değişiklikler içererek gelmiştir.

Makine halılarının uzun yıllar halıların dokunmasında kolaylık ve seri üretim sağlaması adına çok tercih edilmesinin yanı sıra geliştirilen ve 1960 yıllarından sonra daha fazla üretimin içine dahil olmuşlardır.

Türkiye'de makine halı dokuma 1965 yılında el tezgahlarının motorlu halı dokuma tezgahına çevrilerek üretime başladığı bazı kaynaklar sayesinde açıklanmaktadır. 1970 yılında dünyada ilk kez uygulanan halıda desen kullanılmasını sağlayan karton içeren Jakar makineleri ile halıya yeni bir görünüm ve estetik kazandırılması amaçlandırılmıştır. Türkiye'de bu makinelerin ithal edilmesiyle kullanıma başlanılmıştır. Ancak 1980 yıllarında Gaziantep ilindeki halıcılar karton içerikli jakar makinelerini kendileri üretmeye başlamışlar ve bu sayede ithal edilme sonlandırılmıştır. Bu makinelerde daha seri üretim yapılarak Gaziantep halı ihracatını da sağlayarak makine halılarında büyük bir atılım yapmışlardır. Türkiye'de halı ihracatı Gaziantep'in makine halısında % 25 gibi bir ihracat payına sahip olduğunu göstermektedir.

O günden günümüze dek gelen makine halı dokuma sistemleri geliştirilerek ancak ilk tezgahların dokuma sistemleri baz tutularak daha hızlı kapasite ile üretim yapmak adına gelişmiş ve gelişmeye devam etmektedir.