Naturel Halı Yıkama

Sağlık açısından kullanılan halıların temizliği oldukça önemlidir. Çünkü halılar en çok bakteri ve mikrop barındırmaya müsait olan eşyalardır. Özellikle sıklıkla kullanılan saçaklı halılar görünmeyen maddeleri içinde barındıran bir halı çeşididir. Öncelikle bu halı tarzının kullanılmaması önerilen bir durumdur.

Ama ısrarla bu halının kullanılması isteniyorsa temizliğine çok dikkat etmek gerekir. Doğru temizliğin yapılması durumunda bu halılarda kullanılabilir hale gelebilir. Halıların doğru temizliğinden kasıt hem tam hem de sağlıklı temizlik yapılmasıdır. En doğru halı yıkama yöntemlerinden biri de natürel halı yıkama yöntemidir. Naturel halı yıkama yöntemi son yıllarda geliştirilen ve sıklıkla kullanılmaya başlayan bir halı yıkama çeşidi olmuştur.


Naturel Halı Yıkama Nedir

En sağlıklı halı yıkama yöntemlerinden birisi de natürel halı yıkama yöntemidir. Halı yıkama oldukça profesyonel bir şekilde yapılması gereken önemli bir temizlik işidir. Bu nedenle işini iyi yapan halı temizleme şirketlerinden yardım almak gerekir. Ancak seçilecek halı yıkama şirketlerinden natürel halı yıkama yöntemini kullananları tercih etmek daha doğru olacaktır. Natürel halı yıkama tekniğinde doğal ürünler kullanılmaktadır. Kullanılan maddeler ağır kimyasallar içermez. Aksine hem temizleme özelliği yüksek hem de sağlıklı ürünler kullanılmaktadır. Doğal ürünlerin kullanılması halınızın daha kullanılabilir olmasını sağlayacaktır. Çünkü sağlıksız kimyasallar halının içinde bulunan mikroplardan ve bakterilerden daha tehlikelidir. Halı mikropları ile kıyaslanacak olan ürünlerin kullanılmaması bu tarz halı yıkama yöntemlerinde ilk kriterdir.

Naturel Halı Yıkama Nasıl Yapılır

Naturel halı yıkama yöntemleri geleneksel halı yıkama yöntemlerinden çok farklıdır. Geleneksel yöntemlerde halı elle yıkanmaktadır.

Ancak elle yıkanan halı yeterince temiz olmayacaktır. Çünkü bu yöntem ile halının sadece yüzeyi temizlenecektir. Fakat yüzeyde bulunan çoğu mikrop ve bakteri de diplere inecektir. Yani tam anlamı ile temizlik sağlanmış olmayacaktır. Natürel halı yıkama yönteminde hedeflenen dipten halı temizliğidir. Bu tabi ki profesyonel malzemeler ve makineler ile olmaktadır. Bu halı yıkama tekniği ile hedeflenen dipte ki mikropların ve bakterilerin yüzeye çıkarılarak temizlenmesidir. Bu işlem yapılırken sadece doğal ürünler kullanılmalıdır. Çünkü böylece gerçek temizlik sağlanacaktır. Aynı zamanda da yoğun kimyasallar halının diplerine inmeyecektir. Halının dipleri mikropları barındırdığı kadar kimyasalları da barındırmaktadır. Bu nedenle kesinlikle kimyasal maddeler içerenler ürünler halı temizliği esnasında kullanılmamalıdır. Halının doğal ürünler ile yapılan arındırma işleminden sonra kesinlikle bekletilmeden kurutulması gerekir. Tam olarak kurutulma sağlandığı zaman temizlik tamamlanacaktır.

Naturel Halı Yıkamadan Sonra Halı Bakımı

Halı yıkamanın birçok yöntemi olmasına rağmen natürel halı yıkama yapan profesyonel halı yıkama yöntemi tercih edilmelidir. Bu yöntemden sonra halının bakımı için yapılması gereken en önemli şeylerden biri halının düzenli olarak makine ile süpürülmesidir. Halı asla yoğun kimyasallar içeren maddeler ile temizlenmemelidir. Çünkü bu maddeler halının dibin çökeceği için temizlikten daha çok zarara neden olacaktır. Halı üzerine dökülen sıvılar emici bir bez yardımı ile çekilmelidir. Ancak ne tarz temizlik yapılırsa yapılsın kesinlikle profesyonel temizlik hizmeti yenilenmelidir. Naturel temizlik uzun süreli bir temizlik sağlasa da tekrarlanması gereken bir temizlik türüdür. Çünkü halı en sık kullanılan eşyalardan birisidir. Bu kadar sık kullanmak temizliği de gerekli kılacaktır. Güvendiğiniz profesyonel halı yıkama hizmetinden yeniden yararlanmak için en az 6 ay beklemeniz gerekir. Altı ay gibi bir süre sonrasında natürel halı yıkama hizmeti yenilenmelidir. İnsan sağlığı ve temizliği için halının temizliği son derece önemlidir. Bu nedenle natürel halı yıkama işleminden yararlanmak gerekir.