Nepal Halı Yıkama ve Leke Çıkarma

Nepal; Orta Asya'da küçük ve fakir bir ülkedir. Halı dokuma Nepal ülkesinin geçim kaynaklarından en önemlisidir. Bu ülkede üretilen halıların hammaddeleri ve işçiliği çok düşüktür. Bu nedenle Nepal halısı piyasalarda oldukça ucuz satılmaktadır. Türkiye'de Nepal halısı üretimi yoktur ancak satışı yapılmaktadır.

Nepal halısı desenleri genelde aynı desenin modası geçene kadar sürekli tekrar edilmesiyle dokunmaktadır. Çok fazla desen çeşidi ve motif içermez. Nepal halılarının dokunmasında farklı bir sistem uygulama yapılmaktadır. Nepal'de yetişen Tibet koyunlarının yününden elde edilen iplikler ile dokuma işlemi sağlanmaktadır. İpliklerin renginin sağlanması için de farklı bitkilerin içeriklerinden faydalanılmaktadır. Bu açıdan renk olarak oldukça parlak ve göz alıcı bir havası vardır.


Klasik renklerin yanında mercan, camel ve krem rengi kullanılır. Açık renklerin daha çok tercih edildiği Nepal halısı, mekanların da aydınlık olması amacıyla bu renklerin kullanılmasını sağlamıştır.

Nepal halısında kullanılan motifler ülkenin tarihi ve bölgenin doğal içeriğini yansıtmaktadır. Genelde kullanılan motiflerin çoğunluğu geometrik ve bitkisel figürlerin şekillere farklı bir estetik ve görünüm katarak işlenmesidir.

Nepal halısında, genelde motiflerinde üç boyutlu açılar yakalayarak figürler işlenmektedir. Farklı bir görünüm ve farklı bir estetik içermesi bu sayededir. Nepal halılarının desenleri Osmanlı ve Türk motifleride içermektedir.

Nepal halısının yıknaması için daha fazla özen ve titizlik gerekmektedir. Bu hizmeti en iyi şekilde yerine getiren ve tecrübeyle sabitlenmiş firmalara teslim etmek önemlidir.

Nepal Halısı Tarihi

12. yüzyılda Tibet halkı halı dokuma konusunda oldukça başarılı olan bir topluluk olmuştur. Tibet halkı halı dokumasının en önde gelen temsilcilerindendir. 1960 yılları içerisinde Tibet'ten Nepal'e göç eden bir kaç Tibet'li Nepal'de halı dokuma işini kendileri için yapmayı sürdürdüler ve bu bahaneyle Nepal halkı da halı dokuma işini öğrenmiş oldu. Bu sayede Nepal'in dış ticareti ve turizm alanında gelişmesi artmış oldu. Nepal' de üretilen Tibet halıları gerçek Tibet halılarının aynısını içermektedir.

Nepal Tibet halıları olarak ürettiği halıları 1975 yıllarında ihraç ederek sonrası için yol almış oldu. 1979 yıllarında ise; İngiltere'ye de ihraç edilmeye başlayan Nepal halısı; İngiliz halı şirketleri tarafından kalite artırımında yardımcı olunarak artışa geçti. Bu sayede renk olarak yeşil,siyah ve kırmızı karışımı bırakılarak daha çok mercan, camel ve krem renklerinde Nepal halısı üretilmeye başlandı. Ama Tibet yününün ve bitkisel boyaların, kendine has doğal özelliklerini ve Budist motiflerini sürdürmeyi kaybetmeden geliştirmişlerdir.

Sürekli; ihracaat olarak büyük bir gelişme yaşamaya başlayan Nepal halısı bir anlamda Tibet halısı ihracatcısı oldu. Tibet bile bu konuda geri kalarak Nepal'den ancak 12 yıl sonra ihracat yapmışlardır.

Nepal halısı bu yıllardan sonra dünyaya ihracatta oldukça ilerlemiş ve kendi adını duyurmayı başarmıştır.