Organik Halı Yıkama

İnsan sağlığına zararlı ve kanserojen madde içeren kimyasal maddeler hayatımızın her alanındadır. Kimyasalların kullanımının artması hastalıkları da arttırmıştır. Bunun nedeni insan vücudunun kimyasal maddelere karşı duyarlı olmasıdır. Ağır kimyasalların kullanılması özellikle çocuklarda ciddi alerjik hastalıklara da neden olmaktadır.

En basit deterjan ürünleri bile yapılırken çok sayışa kimyasal bileşimleri kullanıldığı için son derece dikkatli olmak gerekir. Kullanılan halılar en çok bakteri barındıran yerlerden birisidir. Bu bakterilerden kurtulmak için halıları en az senede iki defa yıkamak gerekir. Ama halılar yıkanırken ağır deterjanların değil organik hali yıkama yöntemi tercih edilmelidir.


Organik halı Yıkama Nedir

Organik halı yıkama, son yıllarda farklılık göstermektedir. Bu farklılıklar ile birlikte artık el ile halı yıkama çoğunlukla ortadan kalmıştır. El ile yıkanan halılarda yoğun sıcaklık içeren su kullanılamadığı için bakterilerin büyük bir oranda ortadan kalkmasını engelleyecektir. Bu nedenle artık daha fazla teknolojik yöntemler kullanılmaya başlanmıştır. Yeni yöntemlerden birisi de organik halı yıkama sistemidir. Bu sistemde insan sağlığına ve çevreye zarar verecek hiçbir madde kullanılmaz. Hem halı bu yöntem ile son derece temiz olmaktadır. Hem de kanserojen madde içeren hiçbir kimyasal da kullanılmayacaktır. Halı yıkama yöntemleri içinde en çok tercih edilen yöntemlerden biri organik halı yıkama yöntemidir.

organik halı yıkama

Neden Organik Halı Yıkama Tercih Edilmelidir

Halı yıkama yöntemlerin de kullanılan halı deterjanları oldukça kimyasal madde içermektedir. Çok fazla zararlı kimyasal madde içermesine rağmen istenilen sonuçlar alınmamaktadır. Çünkü bu yöntemler ve deterjanlar halı yüzeyinde ki kirleri diplere doğru itmektedir. Yani halı yıkanarak temizlik sağlanmış olmaz. Bu nedenle de organik halı yıkama yöntemi kullanılmalıdır. Bu yöntemde sıradan halı yıkama deterjanları gibi yüzeysel temizlik sağlanmayacaktır. Yüzeysel temizlik sağlamaktan da ziyade halının dipleri de çok hijyenik olacaktır.

Halı Hijyeni Organik Halı Yıkama İle Nasıl Sağlanır

Halı yıkamak için en doğru yöntem organik halı yıkama yöntemidir. Bütün halı bakterileri bu yöntem ile ortadan kaldırılabilir. Yoğun kimyasal kullanmadan yapılan bu tarz halı temizliği ile farkı hemen görmek mümkün olacaktır. Organik halı yıkama yapılırken ilk olarak halı bakterilerden ve mikroplardan arındırılmaktadır. Bu işlem ile birlikte tamamen organik ürünlerle halı yıkanır. Kullanılan ürünler çevreye ve insan sağlığına hiçbir zararı olmayan ürünlerdir. Bu konuda genellikle sertifikalı çalışıldığı için halınızın organik yıkandığını anlayabileceksiniz. Organik halı yıkama işlemi tamamlandıktan sonra halı nemli kalmayacak şekilde derhal kurutulur. Çünkü nemli ortam bakterilerin, bakterilerin ve mikropların en sevdiği ortamlardır. Yani halının organik yıkanması durumunda bile nemli bırakılması haline bakteri üretmeye başlayacaktır.

Halının Organik Yıkanması Sonrasında Neler Yapılmalı

Halı organik olarak yıkandıktan sonra ve tamamen kurutulduktan sonra kullanıma hazırdır. Ancak halı organik yıkandıktan bir süre sonrada kirlenecektir. Yani yöntemin organik olması kirlenmeyeceği ve yeniden bakteri tutmayacağı anlamına gelmez. Halının temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Gerek elektrikli süpürge gerekse halı yıkama makinesi ile halı temiz tutulmalıdır. Ama ne kadar özenli bir temizlik yapılsa da belli bir süre sonra yetersiz olacaktır. Bu nedenle organik halı temizleme işlemi en az dört ay da bir yenilenmelidir. Özellikle çocukların olduğu bir evde bu temizlik son derece önemlidir. Halıların dışarıdan kirli görünmemesi temiz oluğu anlamın gelmez. Çocukların sağlıklı kalabilmesi için halı temizliğinin düzenli ve zaman geçmeden yapılması şarttır. Sağlıklı kalabilmek ve çevrenizin de yaşanır bir olmasına destek olmak için yoğun kimyasallardan uzak durmak gerekir.