Post Peluş Halısı Yıkama

Peluş halılar günümüzde sıkça tercih edilen modellerden olmaktadır. Özellikle de bu halıların astım hastaları için daha iyi olduğu yönünde çıkan söylentiler nedeniyle kullanan sayısı oldukça fazladır. Ancak bu halıların astım hastalığına iyi gelip gelmediği bilinmemektedir. Peluş halılar genellikle uzun tüylere sahip olmasından dolayı tozu ve kiri kolaylıkla çekebilirler. Post şeklinde olan pelüş halılar ise toz emici olma özelliği nedeniyle mutfaklarda ve koridorlarda sıkça kullanılmaktadır. Post peluş halısı yıkama işlemleri de diğer halılardan farklı olarak uygulanmaktadır. Post pelüş halılar içerisinde çok fazla kirin ve saç kılı, toz gibi maddelerin biriktiği halılar olmasından dolayı temizliğinde de titiz davranılması gereken modellerdendir.


Pot Peluş Halı Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Post şeklinde olan pelüş halılar uzun tüylü shaggy halılar gibi içerisinde sürekli kirlerin ve tozların biriktiği modellerden biri olarak bilinirler. Ancak peluş halılar shaggy halılar gibi çırpılmamalıdır. Çünkü peluş halıların tabanı diğer halılarda olduğu gibi sağlam değildir. Çırpıldığında ya da dövüldüğünde kolaylıkla parçalanabilirler. Sıcaktan da kolaylıkla etkilenen ve yanabilen bu halılar güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Temizliğinde nemli olarak bırakılmamalıdır. Ayrıca bu halılar genellikle çamaşır makinelerinde hassas ayarda yıkandığı için bu halıların kırışması mümkündür. Kırışmadan dolayı ütülenmemesi gerekir. Post peluş halısı yıkama işlemleri öncesinde günlük olarak bu halıların elektrikli süpürgeler ile temizlenmesi daha uygundur.

Post Peluş Halıların Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Post peluş halılar üzerinde herhangi bir lekelenme olduğunda hemen müdahale edilmesi gereken halılardır. Ayrıca bu halıların temizliği sırasında altında iplikler çıkabilir. Bu iplikler çekilmemelidir. Çünkü halının dağılmasına neden olabilir. Post peluş halısı yıkama işlemleri de dâhil olmak üzere günlük hayatta bu halılarınızı asitli deterjanlarla temizlemeyin. Eğer halınızın üzerine sıvı bir şey dökülürse emici bir mendil yardımı ile ıslaklığı alın.

Post Peluş Halı Nasıl Yıkanır?

Post peluş halısı yıkama işlemleri öncesinde halıların üretim bilgilerine göre sınıflandırılması gerekir. Bazı peluş halılar çok uzun tüylere sahip oldukları gibi bazıları ise kısa tüylere sahiptir. Bu nedenle post halindeki peluş halı yıkama işlemlerinde daha dikkatli olunmalı ve halıların özelliklerini bozmadan yıkama işlemi yapılmalıdır.

Post peluş halısı yıkama işlemlerinde seçilecek olan temizlik ürünü de mutlaka natürel olmalıdır. İçerisinde bulunan asitli maddeler nedeniyle bazı natürel temizlik malzemeleri de peluş halılara zarar verebildiği için içindekiler bölümüne bakılarak halı şampuanı alınmalıdır. Piyasa üzerinde peluş halı yıkamada kullanılan özel temizlik ürünleri de bulunmaktadır.

Kolaylıkla yırtılabilir özellikte olması ve sıcağa karşıda hassas olması nedeniyle post peluş halısı yıkama çalışmalarında bilen kişilerin bu işi yapmaları daha doğru olacaktır. Peluş halılar çamaşır makinesinde 30 derecede yıkanabilirler. Ancak tamamen yıkanacak olan halılarda suyun soğuk olması da önemlidir.

Post Peluş Halı Yıkama Aşamaları

Post peluş halısı yıkama işlemi için ilk olarak bu halılar makine ile tozu ve kiri alınmalıdır. Daha sonra halıların yapısına göre ayrılmalı ve uzun tüylü olan halılar daha hassas bir yıkama işlemine tabi tutulmalıdır. Bu halıları yıkarken suyun içerisindeki kireç gibi maddelerinde alınması gerekir çünkü zarar verebilir. Özel halı yıkama makineleri bu işlemleri yapabilmektedir.

Soğuk denilebilecek su ile tamamen post peluş halısı yıkama için hazırlanmış olan temizlik malzemeleri kullanılarak halılar hassas ayarda yıkanmalıdır. Yine aynı şekilde soğuk su ile durulanmalı ve halıdaki su alınarak sıkılmalıdır. Doğal bir şekilde kuruması gereken post peluşlar bir yere asılabilir. Açık havada ancak güneş görmeden nemi alınmalıdır.