Taşpınar Halısı Yıkama

Aksaray ve çevresinde yün halı dokumacılığı ile tanınan Taşpınar halıları Isparta tipi de denilen sarma tezgâhlarda dokunmaktadır. Hayvancılık ile geçinen Aksaray bölgesinde yılda bir kere koyunyünü çıkar. Bu yünler ise Taşpınar halısı olarak bizlere sunulmaktadır. Düğüm sayısının fazla olmasına göre bu halılardaki kalite artar. Taşpınar halılarında İç Anadolu'ya özgü motifler ve desenler kullanılır. Günümüzde ise bu motifler eskiden üretilen Taşpınar halılarına bakılarak tekrar edilmektedir. Taşpınar halılarında tamamen doğal olan ip boyaları kullanılır. Antika değeri taşıyan Taşpınar halısı yıkama işlemlerinde ise halılara uygulanacak her yöntemde dikkatli olunması gerekir.


Taşpınar Halıları Nasıl Temizlenmelidir?

Taşpınar halılar yünden ve kökboyasından üretilmesine rağmen kalın olan halılardan değillerdir. İnce yapıda olmalarından dolayı hem yün halı hem de ipek halı özelliği taşırlar. Temizliklerinde de bu nedenle çok dikkatli olunması gerekir. Taşpınar halısı yıkama imkânı yoksa kişilerin mümkün olduğunca kimyasal ilaç içermeyen ılık su ile halılarını silmesi gerekir. Ancak silerken çok baskı yapmamak lazımdır. Ilık su ile temizlenen halıların hemen kurutulması gerekir. Çünkü bu halılar kurutulmadığında kökboyasından yapılmış olmalarından dolayı renkleri karışabilir. Halılarda tozlanma sıkça karşılaşılan bir durum olduğu için kişilerin 2-3 günde bir vakumlu makineler ile temizlemesi gerekir. Taşpınar halılar yılda en az 2 kere yıkanmalı ve ayda bir kere de derinlemesine temizlenmelidir. Taşpınar halısı yıkama işlemlerinde ise büyük bir titizlik gösterilmeli mümkün olduğunca işi bilen birine halıları teslim etmek gerekir.

Taşpınar Halısı Nasıl Yıkanır?

Taşpınar halısı yıkama işlemleri öncesinde halıların cinsinin belirlenmesi gerekir. Çünkü Taşpınar halıları da kendi içerisinde kullanılan malzemelere göre cinslere ayrılmaktadır. Kiminin tüyleri uzun olurken kimisi de çok kısa olabilmektedir. Bazı Taşpınar halılarında kökboyası yerine günümüz teknolojisinde kullanılan ve dağılmayan boyalar kullanılabilmektedir. Yünlerinde işleniş şekli ve atılan düğüm sayısına göre de Taşpınar halıları farklı özelliklerde olabilmektedir.

Taşpınar halısı yıkama işlemi için halılardan anlayan bir kişinin halının özelliklerini tespit ederek yıkama işlemleri uygulanmalıdır. Taşpınar halıları genellikle kökboyası ile üretilir ve yünden yapılmasına rağmen ipek halılar gibi ince bir yapıda olurlar. Bu halıların yıkanmasında hem yün halılar hem de ipek halılar için kullanılan işlemler kullanılabilir. Ayrıca Taşpınar halısı yıkanırken mutlaka seçilen temizlik ürünlerinin kaliteli ve kimyasal içermeyen tarzda olması gerekir. Çünkü içerisinde asitin ya da bitkisel olsa dahi bazı maddelerin fazla olmasına bağlı olarak halının yapısı bozulabilir. İnce Taşpınar halıları bitkisel olan ve leke çıkarmaya ve temizliği sağlamaya yönelik bir yapıda olmalıdır.

Taşpınar Halı Yıkama Aşamaları Nelerdir?

Taşpınar halısı yıkama işlemlerinde öncelikle halı üzerindeki tozlar vakumlanmalıdır. Halıların üzerinde bulunan tozların alınması için önce halı yönünde vakumlanmalı sonrasında ise halının ters yönünde vakumlama işlemi yapılmalıdır. Çift taraflı toz alma işleminden sonra halılar geniş ve temiz bir alana serilmelidir. Halının üzerine eğer ince ise yumuşak ayara alınmış halı yıkama makineleri ile suyun mümkün olduğunca az bir şekilde kullanıldığı hassas yıkama işlemi uygulanmalıdır. Hassas yıkama sonrasında durulama işlemi de uygulanarak halı üzerindeki temizlik malzemesi çıkarılmalıdır. Ancak bu işlemler sırasında hızlı olmak gerekir. Çünkü yün halı olması ve kökboyası kullanılması nedeniyle halı renk verebilir.

Taşpınar halısı yıkamaişlemleri sırasında hassas davranılması esastır. Çünkü halılar ince olduğunda çok kolay bir şekilde deforme olabilirler. Taşpınar halısı yıkama sonrasında ise halı sıkma işlemine alınmalı ve tek başına sıkılmalıdır. Daha sonra ise doğal kurutma yöntemleri uygulanarak halı kurutulmalıdır.