Yağcıbedir Halısı Yıkama

Dünyanın belki de en önemli ve en fazla emek verilen halılarından biri olan Yağcıbedir halıları Balıkesir'de bulunan Yörükler tarafından dokunur. 1 santimetre karesinde 30-35 ilmeğin bulunduğu bu halılar büyük bir sanat eseridir. Oldukça pahalı olan ve 150-200 yıllık bir kullanım ömrü sunan bu halılar Gördes yani Türk düğümü ile düğümlenir. Her karesinde bir hayatın izlerini taşıyan Yağcıbedir halıları halı tutkunlarının vazgeçemediği seçeneklerdendir. Oldukça önemli halılardan olmasından dolayı Yağcıbedir halısı yıkama işlemlerine büyük özen gösterilmesi gerekir. Yağcıbedir halılarında ak, gök, nariç ve al olmak üzere 4 ana renk bulunur. Bunlar kökboyası ile boyanır. Bu sayede halılar kullanıldıkça daha da parlak olurlar.


Yağcıbedir Halısı Nasıl Temizlenir?

Yağcıbedir halısı yıkama işlemi yerine temizleme işlemi yapılacaksa mutlaka halıların özelliklerine uygun işlemlerden geçirilmelidir. Bu halılarda kullanılan motifler genç kızların aşkları, gökyüzünden gelen güzel manzaralar gibi çeşitli modellerden oluşur. Kimi halılar çok karışık renklerde iken kimileri de sade olabilmektedir. Yağcıbedir halılarında kullanılan motiflerin fazla olması daha fazla kökboyası ile atılmış ilmek anlamına gelir. Bu nedenle ilmek sayısının fazla olması ile birlikte renklerinde fazla olmasından dolayı dikkatli bir şekilde temizlenmelidir.

Yağcıbedir halıları düzenli aralıklarla halı yönünde makine ile alınmalıdır. Bu halılardaki ilmeklerin düzenini sağlamak adına halıların haftada bir kere silkelenmesi uygun olacaktır. Ayrıca Yağcıbedir halısı yıkama ve temizlenme işlemlerinde kesinlikle kimyasal temizlik ürünleri kullanılmamalı ve bu halılar nemli şekilde bırakılmamalıdır.

Peki, Bu Halılar Nasıl Yıkanmalıdır?

Yağcıbedir halısı yıkama işleminde el dokuma halılarında kullanılan yöntemler kullanılmaktadır. Ancak kökboyası içermesinden dolayı daha değerli olan bu halıların yıkanması esnasında çeşitli aşamalara daha fazla özen gösterilmektedir. Yağcıbedir halıları el dokuması halılar sınıfında kökboyalı olan halılar grubundadır. Bu halılar temizlenirken su değdirilmesi nedeniyle kökboyasının renkleri birbirine girebilir. Bu neden su ile temizlikte halının renklerini birbirine karışmayacak şekilde hızlı ve bölgesel bir biçimde yıkamak gerekmektedir.

Yağcıbedir halısı yıkama işlemi yapılırken halıların yapısını bozmayacak temizlik malzemeleri tercih etmek gerekir. Çünkü bu halılar oldukça hassas yapıdadır. Çamaşır suyu gibi malzemelerle saçakların beyazlatılması zararlı bir durum olacağı gibi halının bozulmasına neden olacak olan asitli temizleyicilerin tercih edilmesi de halı üzerindeki saçların dökülmesine neden olabilir. İlmeklerin kolaylıkla bozulmasına zemin hazırlayan bir diğer yanlış ise Yağcıbedir halısı yıkama işleminde tarak ya da fırça kullanılmasıdır. Bu ürünler yerine mutlaka yumuşak denilebilecek malzemeler seçilmelidir.

Yağcıbedir halılarının üzerindeki tüyler genellikle kısa olurlar. Bu nedenle halının tüylerine uygun bir temizlik fırçası (yumuşak uçlu) kullanılabilir. Ancak günümüzde bu işlem için halı yıkama makineleri tercih edilmektedir. Yağcıbedir halıları tek tek yıkanmalıdır ve yıkama işlemi öncesinde içerisindeki tozları almak adına vakumlamak gerekir. Yağcıbedir halısı yıkama işlemi yapılırken eğer halının tüyleri uzun ise ileri geri gelberi yapılabilir.

Yağcıbedir halılarının temizliğinde halılardaki kökboyasının her zaman daha canlı görünmesi için halı yıkamada kullanılan temizlik malzemesinin içerisine aktif klorda katılabilir. Bu sayede halı eskisinden daha parlak bir hal alır. Yağcıbedir halısı yıkama işleminden hemen sonra gelberi ve durulama işlemi yapılır. Ancak bu işlemlerin hızlı bir şekilde yapılması lazımdır. Doğru şekilde yapılmazsa halının renkleri birbirine girebilir. Durulama işleminin ardından halılar sıkma işleminden geçirilir. Sıkma işleminde halı tek başına sıkılmalıdır. Boyası diğer halılarla sıkıldığında zarar verebilir. Sıkma işlemi biten Yağcıbedir halıları askılara alınarak doğal yollardan kurutulur ve kullanıma hazır hale gelir.