Yün Halı Yıkama

Evlerdeki ortamları baştan ayağa değiştiren halıların her zaman temiz görünmesi ve gerçekten temiz olması önemli konulardan biridir. Her eve tercih edilen halı modellerinin ve halı türlerinin farklı olmasından dolayı halı temizliği zaman zaman zorlayıcı bir hal alabilir. Hatta bayanlar arasında halı temizliği ile ilgili olarak çoğu zaman bilgi paylaşımı olur ancak bu durum yanlıştır. Çünkü halılar yün, makine halısı, antika halı, ipek halı gibi çeşitlerden oluşur. İşte bu çeşitlerden biri olan yün halılar ise özenle yıkanması gereken halı türlerindendir. Yün halı yıkama işleminde mutlaka bu konuda bilgisi olan birinin halı yıkama işlemini gerçekleştirmesi gerekir. Aksi halde yün halı deforme olur.


Yün Halı Temizlenirken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Hemen hemen çoğu kişinin evinde bulunan ve özellikle de soğuk kış günlerinde daha sıcak tutmasından dolayı tercih edilen yün halılar düzenli bir şekilde temizliğe tabi tutulmalıdır. Eğer halılar düzenli olarak makine ile vakumlanmaz ya da silinmezse içerisinde biriken kirler yer edinecek ve halıda kalıcı izler oluşmasına neden olacaktır. Ayrıca yün halıların düzenli olarak da yıkanması gerekir. Kalın olmalarından dolayı kirleri içerisinde daha çok tutan yük halılar için yün halı yıkama firmaları tercih edilebilir.

Yün halılar üzerinde hafif bir yağsı tabakanın olduğu halılardır. Bu halılarda kullanılacak olan temizlik ürünlerinin dikkatli seçilmesi gerekir. Halıyı kökten temizlemek isterken halının içerisindeki bu tabaka bozulabilir ve halılar sert bir hal alabilir. Yün halı yıkama sırasında fazlaca su kullanmak ve kurutma işlemlerinde aşırı sıcakta bekletmek ya da buharlamak da halıyı bozabilir.

Peki, Yün Halı Nasıl Yıkanmalıdır?

Yün halı yıkama işlemi öncesinde halıların içerisinde bulunan tozların yüksek vakumlu makinelerle alınması gerekir. Tozlar ve kirler alındıktan sonra halının diğer halılarla karıştırılmadan geniş ve temiz bir zemine serilmesi lazımdır. Ayrıca yün halı için kullanılacak olan temizlik malzemelerinin de doğru seçilmesi gerekir. Yün halılar için özel olarak üretilen temizlik malzemeleri piyasa üzerinde bulunmaktadır. Ancak içerisinde kimyasal ürünler bulunmasında dolayı hassas yapıda olan yün halılar bu malzemelerden dahi olumsuz etkilenebilmektedir.

Yün halı yıkama sırasında halının çeşitli özelliklerine bağlı olarak ipleri renk verebilir. Böyle bir durumu önlemek adına yün halılar hızlı bir şekilde işlemlerden geçerek yıkanmalıdır. Yün halı için seçilen temizlik malzemeleri yün halı yıkama makineleri ile halı üzerine uygulanır. Bu çalışmadan önce halıların üzerine çok fazla olmayacak şekilde su verilmesi gerekir. Fazla su kullanımı yün halıların yağ tabakasını bozabilir.

Halı yıkama makineleri ile temizlenen halılar daha sonra soğuk sular ile durulanmalıdır. Sıcak sular halıların yağ tabakasını bozduğu gibi tüylerinin bozulmasına da neden olabilir. Yün halı yıkama durulama işleminden hemen sonra sularının alınması için sıkma işlemine alınır. Halılar bu aşamada yine sıkma makineleri denilen cihazlarla suyundan arındırılır. Ayrıca suyu emen bu makineler sayesinde halıda sadece nem oranında denilebilecek bir su kalır. Yün halı yıkama işlemlerinin her birinde önemli olan ustanın hızlı hareket etmesidir. Eğer halı yıkama ustası yeterince hızlı hareket edemezse yün halılar bozulacaktır.

Sıkma işleminden geçen yün halılar güneş ışığında ya da buharlı kurutma kazanlarında değil doğal bir ısıda kurumaya bırakılmalıdır. Buharlı sistem halının taban kısmında bulunan yağsı kısma zarar verdiği için zararlıdır. Güneşte kurutma sistemi ise yün halının sertleşmesine ve renginde yer yer bozulmaların oluşmasına neden olur. Bu nedenle halıların yıkanmasına özen gösterecek kişilerin seçilmesi gerekir.