Halı Yıkama Aşamaları

  1. Toz Alma; ilk uygulama olarak makine ve toz dolapları aracılılığıyla yapılmaktadır. Tozları ve kaba kirleri alınan halılar yıkanmak üzere hazırlanır.
  2. Yıkama; halılar, içinde su ve halı şampuanı ya da deterjanı olan bir havuz da kirlerini bırakması için bir süre bekletilir.Halılar daha sonra yarı otomatik ya da tam otomatik makinalarda yıkanır.
  3. Durulama; yıkamadan geçirilen halılar, su kullanılarak deterjanın arıtılması için durulanır.
  4. Kurutma; halılara, kış aylarında kurutma dolaplarında kurutma işlemi uygulanır ve havalandırılır. Yaz ayında da asılma suretiyle kurumaya bırakılır.
  5. Hav Alma ve Son Kontrol; kuruma sonrasında halı üzerinde toz ya da tüy varsa makine ya da elle alınarak kontrol edilir. Üzerinde kalan lekeler varsa o bölge özel leke sökücülerle temizlenir.
  6. Paketleme; halılar, özel ambalaj içerisine konup, paketlenir teslim edilmek üzere hazırlanır.

Halılar zamanla ilk gün ki görünümlerini kaybederler.

En çok tercih edilen ve hijyen açısından güvenilir olan "derinlemesine temizlik" yöntemi halı yıkama firmaları tarafından yapılandır. Bu firmalar halılarınızı evlerinizden alır ve önce toz alma işlemiyle halı temizliğine başlanır. Ardından otomatik veya yarı otomatik makinalarla halılar yıkanır ve durulanır. Kurutma odalarında halıların kuruması sağlanır. Kuruma işlemi bitttikten sonra son kontroller yapılır ve halılar evlerinize teslim edilir.

El dokuması ve yünlü halılar için hassas bir halı yıkama tekniği uygulanmalıdır. İçerisinde kök boyası bulunduğu için ilk gün ki canlı renkleri bir daha elde edemeyebilirsiniz. Halıların parlak ve canlı kalabilmesi için periyodik temizleme ve bakım ihmal edilmemelidir.


BUNLARI BİLİYORMUYDUNUZ ?

  • Doğal kirlenmeler , yanlış halı yıkama tekniklerinin uygulanması gibi sebebler buna etkendir. Günümüzde halı yıkama adına bir çok teknik ve ürün geliştirilmiştir. Burada önemli olan halının cinsine göre doğru halı yıkama tekniğini uygulamaktır.
  • Halılar bir çok şekilde yıkanabilir. Bunlardan en bilindik ve maliyet açısından ucuz olanı şampuan ve solüsyon yardımıyla halı yıkama tekniğidir. Bu yöntemde şampuan köpürtülerek halı üstüne sürülür. Köpük halıdaki kiri içine emerek kurur.
  • Ardından süpürge yarımıyla halı temizlenir. Basit olmasıyla beraber bu yöntem halılar için yüzeysel temizlik yapmaktadır. Derinlemesine temizlik söz konusu değildir.

Bİr diğer yöntemse buharla halı yıkama yöntemidir. Ancak ismi gibi değil su kullanılmaktadır. Suyun derecesi halının yapısı ve cinsine göre 70-100 derece arasında değişmektedir. Su yüksek basınçla halıya püskürtülerek kirlerin çözülmesi sağlanır. Şampuan yöntemine göre daha derin bir temizlik sağlanır. Hassas halılar için uygun olmayabilir.